Bazı kuru börülce çeşitlerinde (Vigna unguiculata (L. )bakteri aşılama ve değişik azot dozlarının verim ve verim unsurlarına etkisinin belirlenmesi
The effect of bacterial inoculation and different nitrogen doses on yield and yield components of Kidney Bean (Vigna unguiculata L.) Walp.)
- Tez No: 541080
- Danışmanlar: PROF. DR. MEFHAR GÜLTEKİN TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma Diyarbakır'da 2018 yılı ilkbahar ve yaz yetiştirme döneminde Sırma ve Amazon börülce çeşitlerinde farklı azot (üre) dozları ve bakteri uygulamasının (kontrol, 4, 9, 12 kg N/da, bakteri +12 kg N /da ve bakteri (Rhizobium Japonica)) verim ve verim öğelerine etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre ve üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Gübre uygulamaları ekimle birlikte yapılmıştır. Araştırmada bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitki ağırlığı, bitkide ana dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bakla ağırlığı bakla uzunluğu, bakla genişliği bakla tane sayısı bitki tane ağırlığı, biyolojik verim, tane verimi ve 100 tane ağırlığı özellikleri incelenmiştir. Gübre uygulamalarının bitki ağırlığına, bitki boyuna, ilk bakla yüksekliğine, bitkide bakla ve tane sayısına, tane verimine, biyolojik verim ve hasat indeksine etkisi önemli bulunmuştur. İncelenen özelliklere 12 kg N /da uygulamasının olumlu etkisi saptanmıştır. Tane veriminin en yüksek değeri 118.9 kg/da 12 kg/da azot uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research conducted in 2018 spring and early summer in Diyarbakir conditions to determine the effect of nitrogen and bacteria applications (0, 4, 9, 12 kg/da, bacteria inoculation (Rhizobium japonica) and bacteria + 4 kg/da ) on yield and yield components on some cowpea varieties (Sırma and Amazon). Experiment set out on randomized complete block design by split plot with three replications. The plots designed 4 m length and in 70 cm row spacing. In the study, plant height, number of branches per plant, number of pods per plant, grain yield, harvest index, pod length and width and 100 seed weight were examined. The effect of the fertilizer application on plant height, the first pod height, number of pods per plant, number of seeds per plant pod weight per plant, seed yield, 100 seed weight and harvest index were significant. The highest grain yield was observed from 12 kg/da nitrogen applications.