Tesisat katlı yapılarda çarpışma etkisinin araştırılması
Investigation of pounding effects of installation buildings
  1. Tez No: 541082
  2. Yazar: MUHAMMET YERLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ülkemizde inşaat alanlarının daralmasından dolayı bitişik yapıların yapımı hızla artmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar göstermiştir ki bitişik yapılar ayrık yapılara oranla farklı bir davranış göstermektedir. Bu tez çalışmasında, PROTA STRUCTURE programı kullanılarak depreme dayanıklı ve mevcut yapıları temsilen depreme dayanıksız yapılar tasarlanmıştır. SAP2000 programı yardımı ile modeller bitişik yapı modeli haline getirilmiştir. Yapı modellerinde statik itme analizi yapılarak taşıyıcı sistemde oluşacak olan mafsal yerleri belirlenmiştir. Modeller 1.Derece Deprem Bölgesinde ve Z4 zemin sınıfında bulunduğu göz önüne alınarak tasarlanmış olup Düzce Depremi ivme kayıtları kullanılarak zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz yapılmıştır. Yapı modelleri 9, 8 ve 6 katlı olarak tasarlanmıştır. Çalışmada iki model kullanılmıştır. Birincisinde 9 katlı yapı modelinin 1. katına 1.8 m yüksekliğinde tesisat katı yapılmıştır. Tesisat katının yerini belirleyebilmek için sırasıyla bütün katlara yerleştirildikten sonra en uygun katın 1.kat olduğu sonucuna varılmıştır. İkincisinde ise 3'er metre kat yüksekliğinde 9 katlı model kullanılmıştır. Modeller arasında çarpışma etkisini görebilmek için link eleman tanımlanmıştır. Bitişik yapılan modellerin arasına farklı mesafelerde derz boşlukları bırakılmış olup birbirine dik iki yönde Düzce Depremi uygulanarak 16 farklı yük kombinasyonunda link elemanlarda oluşacak maksimum çarpışma kuvvetleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca X ve Y yönlü depremlerin ortak etkisi altında link elemanlarda oluşacak çarpışma kuvvetleri diğer kombinasyonlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adjacent structures have been increasing because of narrowing building places in our country. The recent studies have shown that adjacent structures are having some differences according to the discrete structures. In this thesis study, earthquake-resistant structures and existing structure on behalf of weak structures are designed by using PROTA STRUCTURE program. Building models are constructed as an adjacent structures with the helping of SAP2000 program. The hinge places that will be occurred on carrier system by testing static push analysis are seen. The building models are designed that is having regard to be first earthquake field and Z4 ground. Time history analysis which is nonlinear analysis is performed by using the spectrum recordings of Düzce earthquake. Designing building models as 9th, 8th and 6th floor are defined. Two models were used in this thesis. In the first model the installation storey is 1.80 height that is constructed on 1st storey of 9th storied building model. To able to define installation storied place is placed to all stories, after that is found out the best suitable story is first storey. In the second 9th storied building model was used with three meter storey heights. Links elements are defined to see pounding effects between models. Performing Düzce earthquake in two directions orthogonal are examined the relations between maximum pounding forces which will be occurred in the link elements with the 16 different load combinations. Also, the pounding forces which will be occurred in the link elements are compared to the other combinations under the common effect on the X oriented and Y oriented earthquake.