Bazı nohut çeşitlerinde farklı gübre uygulamalarının verim ve verim unsurlarına etkisi
The effect of fertilization on yield and yield components on some chichkpea varieties
- Tez No: 541081
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE TUBA BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma Diyarbakır'da 2018 yılı ilkbahar yetiştirme döneminde Gökçe, Diyar 95, Aziziye 94 ve Taek-Sağel nohut çeşitlerinde diamonyum fosfat, triple süper fosfat, üre ve Rhizobium ciceri bakteri uygulamalarının verim ve verim unsurlarına etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada parselde bitki sayısı, çıkış süresi, % 50 çiçeklenme süresi, olgunlaşma süresi, bitkide nodul sayısı, bitkide nodul yaş ve kuru ağırlığı, bitkide yaprak alanı, bitki boyu, bitkide ana dal sayısı, bitkide bakla sayısı, tane verimi ve 100 tane ağırlığı özellikleri incelenmiştir. Deneme faktöriyel deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak, parseler 3 m uzunluğunda 4 sıra ve sıra arası 40 cm olarak düzenlenmiştir. Tohumluk miktarı metrekarede 50 tohum üzerinden hesaplanmıştır. Ekim 07 Şubat 2018 tarihinde yapılmıştır. Bitkide nodul sayısı değerleri çiçeklenme öncesi döneminde DAP uygulamasında (110.5 adet) yüksek, kontrol (81.6 adet) ve bakteri uygulamalarında (85.1 adet) düşük bulunmuştur. Çiçeklenme döneminde; bitkide nodul sayısı DAP (113.7 adet) ve (108.7 adet) fosfor uygulamaları yüksek, üre (88.5 adet) ve bakteri uygulamaları (85.1 adet) düşük bulunmuştur. Gübre uygulamalarına göre tane verimi; 132.4 kg/da ile 187.3 kg/da arasında değişmiştir. Bakteri uygulaması tane veriminde 169.0 kg/da ile ikinci yüksek değeri vermiştir. DAP uygulaması yüksek değer vermiştir. TSP uygulaması düşük değer vermiştir. Bitki boyu, bitkide bakla sayısı ve tane sayısı özelliklerine gübre uygulamaları önemli, ancak değerlerin birbirine yakın olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Diyarbakır during the early spring growing period in 2018. This research aimed to determine the effect of diammonium phosphate, triple superphosphate, urea and Rhizobium ciceri bacteria applications in Gökçe, Diyar 95, Aziziye 94 and Taek- Sağel on yield and yield components. It was investigated the number of plants per plot, the days to emergence, days to 50% flowering, days to maturity, number of nodule per plant, nodule dry weight per plant, leaf area, plant height, number of main branches per plant, number of pods per plant, seed yield and 100 seed weight in the study. The experiment was arranged in the factorial design with three replications, the plots were arranged in 4 rows in 3 m length and 40 cm in row spaces. The seed density was calculated on 50 seeds per square meter. Sowing date performed in February 7, 2018. The number of nodules per plant was low (110.5), low in control (81.6) and bacterial (85.1) in the pre-flowering period. DAP (113.7) and (108.7) phosphorus applications were high, urea (88.5) and bacterial applications (85.1) were found during the flowering period. Yield ranged from 132.4 kg/da to 187.3 kg/da for fertilizer application. The DAP application gave high value. Bacteria application gave the second high value for grain yield (169.0 kg/da).The TSP application for seed yield was low.