İşkence suçu (5237 sayılı TCK'ya göre)
Crime of torture according to the Turkish Criminal Code no. 5237
  1. Tez No: 541088
  2. Yazar: BEYZANUR YAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ OKUYUCU ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
En genel tanımıyla işkence, insan onuruna fiziksel ya da psikolojik olarak ağır bir saldırı teşkil eden, yoğun acı veya ızdırap doğuran, mağdurun maddi ve manevi bütünlüğüne zarar veren her türlü harekettir. 5237 sayılı TCK m. 94 ve m. 95'te düzenlenen işkence suçu mevcut düzenlemesi itibarıyla birçok sorunu bünyesinde barındırmaktadır. Bu çalışmada işkence suçu unsurlarıyla birlikte irdelenmiş ve tarihsel gelişimi ele alınmıştır. İşkence tanımı tartışmalı bir konu olduğundan hukuki güvenliğin sağlanabilmesi amacıyla suç ve cezada kanunilik ilkesine uygun olarak işkence suçuna ilişkin net bir tanımın yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
In the widest sense, torture, is any act by which severe pain or suffering, whether physical or mental, is intentionally inflicted on a person in a way that it damages physical and mental integrity of the victim and constitutes severe assault against human dignity. In Turkish Criminal Law, crime of torture is regulated in the article 94 and 95 of Turkish Criminal Code numbered 5237. The existing regulation regarding the crime of torture contains a lot of problems. In this study torture has been examined with all of its components and explained its historical development. It is true that defining torture is controversial, but legal certainty require an explicit definition.