Developing' the governance of childhood: The (in) compatibility of protection and punishment in juvenile courts
Çocukluğun idaresini 'geliştirmek': Çocuk mahkemelerinde koruma ve cezalandırmanın uyum (suzluğ) u
- Tez No: 451400
- Danışmanlar: PROF. ŞAZİYE MELTEM AHISKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, Çocuk Koruma Kanunu'yla beraber Türkiye'deki çocuk mahkemelerinde değişen söylem ve pratikleri eleştirel hukuk perspektifiyle analiz etmeyi hedeflemektedir. Çalışma, bunun çocuk hukukunda bir 'gelişim' olarak ifade edilmesini sorunsallaştırarak, yasanın hesaplanan amaçları ve amaçlanmamış tesirleri arasındaki ilişkiyi aktarmaktadır. Başlangıçta, çocukların nasıl ayrı idare edilebilir özneler olarak kurulduğu ve çocuklara dair olan yasal reformların nasıl Türkiye'nin ilerlemesinin daha geniş çapta bir performansı haline gelmesi tartışılmaktadır. Bunun üzerine, çocuk meselesinin düzenlenmesine yeni epistemik-hukuki bir form getiren Çocuk Koruma Kanunu'nu, yönetimsel bir müdahale olarak incelemektedir. Sonrasında, bu müdahalenin düzenlemeyi amaçladığı yasal süreçlerle kurduğu dolambaçlı ilişkileri haritalandırmaktadır ve özellikle bu ilişkilerin ortaya çıkardığı çelişkili durumlara, belirsizlik alanlarına ve çekişmeli kararlara dikkat çekmektedir. Araştırmanın gösterdiği üzere çocukları teknik bir şekilde idare etme yöntemleri ve koruma uğraşı, cezai aygıtların yoğunlaşmasıyla beraber işlemektedir. Bu anlamda, görünür hale gelen çatlaklar, birbiriyle uyumsuz hukuki söylem ve pratikler, birlikte iş gören farklı iktidar mekanizmalarının yeniden şekillendiğini gösteren verimli alanlar olarak irdelenmektedir. Tezin temel savı şu: Yasanın ne şekillerde islediğine odaklanmak Çocuk Adalet Sistemi'nde korumanın ve cezalandırmanın uyumlu bir şekilde birbirlerine eklemlendiklerini görmemizi sağlamaktadır. Buna ilişkin olarak, bu çalışma egemen iktidar ve disipline edici mekanizmalar arasındaki etkileşim alanlarını ve karşılıklı iş birliklerini, yasanın isleyişi içinde göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the changing discourses and practices of juvenile courts in Turkey with the enactment of the Child Protection Law from a critical legal perspective. By problematizing this denoted 'development' in child law, the study conveys the relationship between law's calculated prospective and unintended impacts. It begins with tracing how children are constituted as particular governable subjects and how a legal reform concerning them relates to Turkey's performance of progression in larger scales. Then, it examines the Child Protection Law as a governmental intervention which introduces novel epistemologico-juridical emphasis in reconfiguring the child issue. The thesis further maps the entanglement of this intervention with the legal processes that it aims to regulate which sparks off conflictual, ambiguous and competing forms of judgment. As the research shows, means of technical management and vocation of protection increases along with the intensified punitive apparatuses of juvenile courts. To this end, the emerging breaches and the incompatible mixture of legal discourses and practices are addressed as productive sites that (re)forms the ensemble of distinct power modalities. The thesis argues that focusing on the ways in which law works enable to see the articulation of punishment and protection in juvenile justice system as law's compatible responses. In relation to this, and on broader level, the study demonstrates the transactional zones and reciprocal alliance between law's sovereign and disciplinary effects in Turkey's juvenile courts.