Katılım bankası müşterilerinin hizmet kalitesi algılarının ölçümlenmesi üzerine bir araştırma
A research on measurement of service quality perception of participation banks' customers
- Tez No: 541092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EMRE AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Katılım bankalarında hizmet kalitesi, müşterilerin beklentilerini sağlayabilme yeteneği olarak önemli bir kavram şeklinde ön plana çıkmaktadır. Bundan dolayı katılım bankalarında hizmet kalitesi, müşterilerce algılanan performans seviyesi veya hizmetlerin müşterileri tatmin edebilme seviyesi olarak ifade edilmektedir. Hizmet kalitesinin ölçülmesi ve ortaya konması katılım bankalarının rekabetçi piyasa koşullarında avantaj sağlamalarına yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada örneklem içerisindeki katılım bankası müşterilerinin bankalarının hizmet kalitesine yönelik algılarının belirlenmesinde literatürde geçerliliği kabul edilmiş olan servqual hizmet kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin katılım bankacılığına uyarlanması ile oluşturulan anket aracılığıyla veriler toplanmış ve elde edilen veriler SPSS 24.0 programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The quality of service in the participation banks is an important concept as the ability to meet customer expectations. Therefore, the service quality in participation banks is expressed with level of perceived performance by customers, or level of satisfaction of services by customers. Therefore, measuring and setting the quality of service helps participation banks to take advantage of competitive market conditions. In this study, the servqual service quality scale, which is accepted as valid in the literature, has been used in determining the participation banks customers' perceptions of the banks' service quality. The data were collected via questionnaire prepared by adapting the scale to the participation banking and the obtained data were analysed in the SPSS 24.0 program.