Sanal marka topluluklarının marka sadakati üzerindeki rolü
The role of virtual brand communities on brand loyalty
  1. Tez No: 541113
  2. Yazar: SEZGİ TURFANDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN BABÜR TOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Sanal marka toplulukları, belli özelliklere sahip, coğrafi açıdan birbirinden bağımsız, bir markaya karşı ortak ilgi duyan bir grup tüketicinin, birbirleri ile internet aracılığıyla kurdukları sosyal ilişkiler dizisinin yapısal temeline dayalı topluluklar olarak tanımlanmaktadır. Sanal marka toplulukları, markaların tüketicileri ile olan ilişkilerini kuvvetlendirmesi açısından önemli araçlardan biri olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırmada; tüketicilerin sanal marka topluluğuna, tüketici-marka ilişkisi, tüketici-firma ilişkisi, tüketici-ürün ilişkisi ve tüketici-tüketici ilişkisi bağlamında katılım düzeylerinin, markaya tutumsal (bağlılık) ve davranışsal (tekrar satın alma) olarak sadık olma düzeyleri üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Virtual brand communities can be defined as a specialized, non-geographically bound group of consumers with a common interests towards a brand, based on structured set of social relationships among each other on the internet. Virtual brand communities are one of the instruments which help in strengthning brand and consumer relationships. This study examined the influence of virtual brand community integration by four levels of relationships including; between the consumer and the brand, between the consumer and the firm, between the consumer and the product and between the consumer and the fellow consumers on brand loyalty by two levels include those attitudinal (by commitment) and behavioural (by repurchase).