Trauma, dissociation and time perception
Travma, disosiasyon ve zaman algısı
  1. Tez No: 541170
  2. Yazar: MEHPARE SELCAN KAYNAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇAVDAR SİDERİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez travma, disosiasyon ve zaman algısı arasındaki bağlantıları araştırmayı amaçlamaktadır. Daha spesifik olarak, travmatik yaşantılar, disosiatif deneyimler ve zaman algısının değişik boyutlarını değerlendiren bir anketin sonuçlarını aktarmaktadır. Araştırma internet anketi olarak tasarlanmış ve genel (yani klinik olmayan) yetişkin örnekleme uygulanmıştır. Sonuçlar, bu araştırmada test edilmiş olan yeni ölçeğin, şimdiye kadar zamanı kronolojik bir çizgi üzerinde ölçen ve sıkça kullanılan diğer ölçeklere ek bir araç olacağını vaat etmektedir. Bundan sonraki araştırmalarda geçerliliği ve güvenilirliği teyid edilirse, bu ölçeğin önemli teorik ve klinik katkıları olacağı düşünülmektedir. Araştırmanın ikinci önemli bulgusu, hem ifade edilen ortalama travma sayısının, hem de disosiasyon ölçeğinde yüksek puan alan kişi sayısının, klinik olmayan bir grup için beklenenden yüksek olmasıdır. Son olarak, disosiasyon diğer değişkenlerle birlikte incelendiğinde, onu en kuvvetli öngören faktör, zaman algısı, özellikle de linear olmayan zaman deneyimi çıkmıştır. Son bölümde, bu bulguların gelecek araştırmalar ve klinik pratik açısından çıkarımları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the links between trauma, dissociation and time perception. More specifically, it reports a survey which assessed traumatic and dissociative experiences and different dimensions of time perception. The study was designed as an online survey and included general (i.e. nonclinical), adult participants in Turkey. The results suggest that the new scale tested in this study promises to be an additional tool to the already used constructs which conceptualize time on a chronological line. If validated in subsequent research, the scale might have significant clinical and theoretical contributions. The second major finding is that both the average number of traumatic experiences reported and the number of participants who score high on dissociation are greater than expected for a nonclinical group. Finally, an analysis of dissociation with other variables reveal that time perception, particularly nonlinear experience of time, is the strongest predictor. The implications of these fındings for future research and clinical practice are discussed in the final section.