Okul çağındaki fazla kilolu ve obez çocuklarda renkli piramit beslenme eğitimi programı ve nintendo wii oyununun, kilo kaybı ve ruh sağlığı üzerine etkisi
Effect of the color mypyramid programme and nintendo wii game on weight loss and mental health in overweight and obese school age children
- Tez No: 541191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırma, okul çağındaki fazla kilolu ve obez çocuklarda Renkli Piramit Beslenme Eğitimi Programı ve Nintendo Wii oyununun kilo kaybı ve ruh sağlığı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu, randomize kontrollü deneysel tasarım tipi kullanıldı. Araştırmanın verileri Bandırma'da Korgeneral Enver Akoğlu Ortaokulu'nda 21 Şubat- 27 Nisan 2018 tarihleri arasında 78 çocuktan elde edildi (deney grubu= 37, kontrol grubu= 41). Verilerin toplanmasında; veri toplama formu, Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ), tartı, boy ölçer, beden kitle indeksi tablosu, Renkli Piramit Beslenme Programı ve Nintendo Wii oyun konsolu kullanıldı. Çocukların tanıtıcı özelliklerinin (yaş, cinsiyet, sınıf, aile tipi, gelir düzeyi, ailede obez kişi varlığı) gruplar arasında benzer olduğu belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was aimed to investigate the effect of the Colorful MyPyramid Nutrition Education Program and Nintendo Wii on weight loss and mental health in overweight and obese school age children. Randomized controlled experimental research design was used which has Pre-test/post-test control group in the research. Data were collected from 78 children in Korgeneral Enver Akoğlu Secondary School between 21 February-27 April 2018 (intervention Group=37, control group=41). The data collection tools used in the study were Socio-demographic characteristics questionnaire, Childhood Depression Inventory, Weight, Length Meter, Table of Body Mass Index, Colorful MyPyramid Nutrition Education Program and Nintendo Wii Game Consol. It was determined that the characteristics of the children (age, gender, class, family type, income level, presence of obese person in the family) were similar between the groups (p>0,05).