Hastanede yatan yaşlılarda sarkopeni sıklığı
Frequency of sarcopenia in older inpatients
- Tez No: 541190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN NASIR BİNİCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR TOSUN TAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Hastanede yatan yaşlı hastalarda sarkopeni sıklığını, sarkopeniye neden olan risk faktörlerini ve sarkopeninin mortalite üzerine etkisini saptamayı hedefledik. Materyal ve Metod: Çalışmamıza Şubat 2018 ile Kasım 2018 tarihleri arasında Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniğinde yatırılarak tedavi edilen mobil/immobil 65 yaş ve üzeri 200 hasta alındı. Avrupa Sarkopeni Çalışma Grubu (EWSGOP) sarkopeni tanı kriterleri kullanılarak hastalar gruplandırıldı. Sarkopeni tanısında yağsız kitle indeksi (FFMI) ve el sıkma kuvvet ölçümü kullanıldı. Tüm olguların klinik bilgileri, geriatrik değerlendirme testleri, demografik verileri ve laboratuar degerleri belirlenerek karşılaştırma ve korelasyon analizlerinde kullanıldı. Bulgular: Çalışma grubunda sarkopeni oranı % 14 olarak saptandı. Erkeklerde, kadınlara göre istatistiksel anlamlı olarak daha fazla sarkopeni tespit edilmiştir (p=0,007). Yaşadığı yere göre ise köyde yaşayanlarda kent merkezinde yaşayanlara göre istatistiksel anlamlı olarak daha fazla sarkopeni varlığı ortaya konulmuştur (p=0,023).
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine the frequency of sarcopenia, risk factors causing sarcopenia and the effect of sarcopenia on mortality in older inpatients. Materials and Methods: 200 mobile/immobile patients aged 65 years and older who were hospitalized and treated in the Internal Medicine Department of Erzurum Regional Training and Research Hospital between February 2018 and November 2018 were included in our study. Patients were grouped using the sarcopenia diagnostic criteria of European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWSGOP). Fat Free Mass Index (FFMI) and Handgrip Strength Test were used in the diagnosis of sarcopenia. The clinical information, geriatric evaluation tests, demographic data and laboratory values of all cases were determined and used for comparison and correlation analysis. Findings: The rate of sarcopenia was determined as 14% in the study group. In males, there were statistically significant more sarcopenia than females (p = 0,007). According to the place of the inhabitants, the presence of sarcopenia was found to be statistically significantly higher in people who live in the village than in the city center (p = 0,023).