NRF2 sinyal yolağının sülfasalazin ile aktivasyonunun endotel bağımlı damar yanıtlarına etkisi
Effect of sulfasalazine on endothelium-dependent vascular response by the activation of NRF2 signalling pathway
  1. Tez No: 541193
  2. Yazar: MUHAMMED İKBAL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKHAN AKKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmamızda yüksek glukoz inkübasyonuyla meydana gelen endotel disfonksiyonuna sülfasalazinin etkisi araştırıldı. Oluşan tedavi yanıtının antioksidan, nitrik oksit ve Nrf2 aktivasyon yolakları üzerindeki etki mekanizması aydınlatılmaya çalışıldı. Wistar Albino sıçanlardan çıkarılan aortalar temizlenerek izole organ deneylerine hazırlandı. Kontrol grupları normal Krebs çözeltisinde, yüksek glukoz grupları ise 44 mM derişikte Krebs çözeltisinde iki saat bekletildi. Tedavi gruplarında ise damarlar önce sülfasalazin, SP600125 ve U0126 ajanlarıyla otuz dakika inkübe edildikten sonra normal veya yüksek glukozlu Krebs çözeltisinde bekletildi. İzole organ deneyleriyle kasılma – gevşeme yanıtları değerlendirilirken, ELİSA yöntemi ile biyokimyasal ölçümler (nitrik oksid sentaz, total antioksidan parametre, total oksidan parametre, heme oksijenaz-1, adezyon molekülleri) yapıldı. Yüksek glukoz grubunun kasılma yanıtları ve Emax kasılma değeri kontrole göre anlamlı ölçüde artarken, gevşeme yanıtları ve Emax gevşeme değeri anlamlı ölçüde azaldı. Yine yüksek glukoz grubunda kontrole göre eNOS ve TAS düzeylerinde anlamlı azalma varken TOS düzeyleri anlamlı düzeyde arttı. Sülfasalazin tedavi grubunda kasılma yanıtları ve Emax kasılma değeri yüksek glukoz grubuna göre anlamlı düşüş gösterirken, gevşeme yanıtları ve Emax gevşeme değeri anlamlı ölçüde artarak kontrolle benzer düzeylere geldi. Sülfasalazin tedavi grubunda yüksek glukoz grubuna göre eNOS ve TAS düzeylerinde anlamlı artış varken TOS düzeyleri anlamı düzeyde azaldı.
Özet (Çeviri)
We investigated the effect of sulfasalazine on endothelial dysfunction induced by high glucose incubation. We also tried to elucidate the response of the treatment on antioxidant, nitric oxide and Nrf2 activation pathways. To evaluate the contraction-relaxation response, aorta was dissected from Wistar Albino rats, cleaned from peripherial tissues and mounted on organ bath system. The vessels of control and high glucose group were incubated in normal and 44mM high glucose for two hours respectively. For the treatment group, the vessesls were treated with sulphasalazine, SP600125 and U0126 for 30 minutes, followed by additional incubation period of two hours in the normal and high glucose Krebs solution. Biochemical analysis was done with the ELISA method.