Hidradenitis süpürativa hasta serumlarında Nrf2 -Keap-1 ve Sestrin-2 yolağının araştırılması
Investigation of Nrf2 -Keap-1 ve Sestrin-2 pathways in hidradenitis suppurativa patients sera'
  1. Tez No: 956782
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN TAYSI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Dermatoloji, Biochemistry, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hidradenitis süpürativa (HS), tekrarlayan ağrılı nodüller, apse ve fistül oluşumlarıyla karakterize kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Hastalığın etiyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamış olmakla birlikte, oksidatif stres, inflamasyon ve doku yeniden şekillenmesi gibi biyolojik süreçlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmada, HS hastalarının serum örneklerinde Nükleer faktör eritroid 2 ile ilişkili faktör 2 (Nrf2)/Kelch benzeri ECH ile ilişkili protein 1 (Keap1)/Sestrin-2 sinyal yolağı ile ilişkili parametrelerin yanı sıra Asprosin, Matriks Metalloproteinazlar (MMP) ve Matriks metalloproteinaz doku inhibitörleri (MMDİ) düzeyleri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, HS hasta grubunda Keap1, Asprosin ve MMP düzeylerinin sağlıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek iken, Sestrin-2, Nrf2 ve MMDİ düzeyleri hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük olarak tespit edildi. Keap1'in artışı, Nrf2'nin antioksidan yanıtının baskılanması ile ilişkili olarak değerlendirilebilirken, düşük Sestrin-2 düzeyleri hücresel strese karşı yanıtın zayıfladığını göstermektedir. Artmış MMP düzeyleri, doku yıkımının ve inflamasyonun belirteci olarak değerlendirilirken, MMDİ seviyelerinin azalması bu süreci dengeleyici mekanizmaların yetersiz kaldığını göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma HS hastalarında oksidatif stres ve inflamasyonla ilişkili moleküler mekanizmaların bozulduğunu ve özellikle Nrf2-Keap1-Sestrin-2 yolağının bu süreçte önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hidradenitis suppurativa (HS) is a chronic inflammatory skin disease characterized by recurrent painful nodules, abscesses, and fistula formation. Although the exact etiopathogenesis of the disease has not yet been fully elucidated, biological processes such as oxidative stress, inflammation, and tissue remodeling are thought to play a role. In this study, serum levels of parameters related to the Nuclear factor erythroid 2–related factor 2 (Nrf2)/Kelch-like ECH-associated protein 1 (Keap1)/Sestrin-2 signaling pathway, as well as Asprosin, Matrix Metalloproteinases (MMPs), and Tissue Inhibitors of Matrix Metalloproteinases (TIMPs) were investigated in patients with HS. The results revealed that Keap1, Asprosin, and MMP levels were significantly higher in the HS patient group compared to healthy controls, whereas Sestrin-2, Nrf2, and TIMP levels were significantly lower in the patient group. The increase in Keap1 may be associated with suppression of Nrf2-mediated antioxidant responses, while reduced Sestrin-2 levels indicate an impaired cellular stress response. Elevated MMP levels may reflect increased tissue destruction and inflammation, whereas decreased TIMP levels suggest insufficient counter-regulatory mechanisms to maintain extracellular matrix homeostasis. In conclusion, this study demonstrates that molecular mechanisms associated with oxidative stress and inflammation are disrupted in HS patients, and highlights the Nrf2-Keap1-Sestrin-2 signaling pathway as a potentially significant contributor to the disease process.