Güneş takip sistemlerinde panel sıcaklığının enerji üretimine etkisi
The effect of panel temperature on energy production in solar tracking systems
- Tez No: 541194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünya üzerinde artan nüfus, sanayileşme ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüketilen enerji miktarı her geçen gün artmaktadır. Üretilen enerji ise büyük oranda fosil kaynaklara bağlıdır ve bu kaynaklar sınırsız değildir. Dünyada temiz enerji kaynaklarına yönelmek bu sorunun en önemli çözümü olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple güneş enerjisi en yaygın kullanılan temiz enerji kaynağıdır. Güneş enerji santralleri kurulum aşamasında maliyetleri oldukça yüksek olsa da santral ömrü boyunca büyük avantajlar sağlamaktadır. Günümüzde bir güneş enerji santralinin 20 ila 25 yıl arasında kullanım ömrü olduğu varsayılmaktadır. Bu süre zarfında üretimde yapılacak olan artış uzun yıllar sonunda büyük kazançlar sağlamaktadır. Hem ekonomik olarak hem de ekolojik olarak sağlanan bu kazançlar fotovoltaik panellerin önemini artırmaktadır. Bu tezde 4 adet eş fotovoltaik panel kullanılmıştır. Sistemde mevsimlik olarak değişen azimut açı değeriyle konumlandırılmış panel ve bu açı ayarına ek olarak soğutulan panelin çıkış gücü farkı incelenmiştir. Ayrıca azimut açısında konumlandırılmamış panel ise sadece soğutma yapılarak çıkış gücünün değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The amount of energy consumed with increasing population, industrialization and technology in the world is increasing day by day. The energy produced depends to a large extent on fossil sources and these sources are not unlimited. Going to clean energy sources in the world is considered to be the most important solution to this problem. So solar energy is the most widely used clean energy source. Even though the costs of solar power plants during the installation phase are quite high, they provide great advantages over the life of the power plant. Today, a solar power plant is assumed to have a service life of 20 to 25 years. During this period, the increase in production provides big gains at the end of many years. These gains, both economically and ecologically, increase the importance of photovoltaic panels. In this thesis, 4 photovoltaic panels were used. In the system, the panel is positioned with a seasonally changing azimuth angle and the output power difference of the cooled panel is examined. In addition, the panel, which is not positioned at the azimuth angle, has been investigated by changing the output power by cooling only.