Implementation of computer graphics on computer aided process planning system for rotational parts
- Tez No: 5412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET DÖNER PARÇALAR ÎÇİN BİLGİSAYARLA İŞLEM PLANLAMA SİSTEMİNE BİLGİSAYARLA GRAFİK KATILIMI ÜNLÜSOY, Mete Yüksek Lisans Tezi, Makina Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Mustafa İlhan Gökler Şubat 1989, 140 sayfa Döner parçaların işlem planlaması için geliştirilmiş olan bir yazılım paketine bilgisayar yardımıyla grafiksel anlatım kazandırılmıştır. FORTRAN 77 programları ve çeşitli kütüklerden oluşan işlem planlama paketi Burroughs Ana Bilgisayar sisteminden mikro-bilgisayar. ortamına aktarılmıştır. Bu yazılım paketine eklenen BASIC programları ile grafik katılımı sağlanmıştır. Bu uygulama sonucunda parça geometrilerinin tanımlanması kolaylık kazanmıştır. Kullanıcı veri girişini önceden tasarlanmış bir parçanın çiziminden yapabileceği gibi, parça tasarımını ekran başında da gerçekleştirebilmektedir. Geliştirilen“parça veri tabanı”sayesinde önceden girilmiş parçaların çizimleri kısa sürede ekrana getirilebilmektedir. Sisteme eklenen“Yarat/Değiştir”programı sayesinde önceden varolan parçaların verilerinin kullanımıyla benzerlerinin yaratılabilmesi sağlanmıştır. Parça geometrisi ve malzeme özelliği sistemin girdisidir. Çıktı olarak işlem planlaması, kesici takımın hareket ettirileceğikoordinatlar ve parça programı verilmektedir. Sistem çıktısı olan kesici takım hareket koordinatları, yorumlanmakta ve parçaya ait sayısal denetimli tezgah programının doğrulanması için kesicinin izlediği yollar ekrana yansıtılmaktadır. Yazılım IBM PC uyumlu bilgisayarlarda kullanılabilmektedir. Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Yardımı İle Üretim.Bilgisayar Yardımı İle İşlem Planlaması, Kesici Takım Yolunun Doğrulanması, Parça Programlaması vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPLEMENTATION OF COMPUTER GRAPHICS ON COMPUTER AIDED PROCESS PLANNING SYSTEM FOR ROTATIONAL PARTS ÜNLÜSOY, Mete M.S. in Mechanical Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Mustafa İlhan Gökler February 1989, 140 pages Computer Graphics has been implemented on a previously developed software package for process planning of rotational parts. The Process Planning package which is composed of several FORTRAN 77 program units is transferred to micro computer environment from a Burroughs mainframe computer system. BASIC program units are added on this software for the implementation of computer graphics. As a result of this implementation, part geometry definitions are eased. It is possible for the user to design parts on screen as well as entering engineering drawing data of a previously designed part. A part database has also been brought in use. Thus parts that exist in the database,can be quickly searched for and graphically displayed on screen. The Create/Modify module which has been added to the insystem, enables the use of previously defined parts' data for creation of similar new parts. Component geometry and its material type are the inputs to the system. The output consists of a operation sheet, a cutter location data file and a part program. Cutter location data that is output by the planning system, is further processed and graphical tool path layout is generated for verification of NC part program output. Software can be run on IBM PC compatible microcomputers. Key words : Computer Aided Manufacturing (CAM), Computer Aided Process Planning (CAPP), Tool Path Verification, Part Programming IV