Mısır üretiminin uluslararası rekabet gücünün belirlenmesi (TR63 bölgesi örneği)
Determination of international competitiveness of corn production (TR63 region example)
  1. Tez No: 541216
  2. Yazar: SERHAN CANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KIZILASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay illerinin oluşturduğu TR63 Bölgesinde, dane mısır üretiminin, rekabetçilik düzeyinin ve kamu müdahalelerinin rekabetçilik üzerine etkilerinin ortaya konulmasıdır. Araştırmada kullanılan veriler üreticiler ile yüz yüze yapılan anketler ile elde edilmiştir. Deneklerin seçilmesinde basit tesadüfi örnekleme metodu kullanılmış ve toplamda 189 işletmeden veri elde edilmiştir. İşletmelerin etkinliklerinin hesaplanmasında Veri Zarflama Analizi, rekabetçiliğin hesaplanmasında Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler, kamu müdahalelerinin rekabetçilik üzerine etkisinin belirlenmesinde ise Politika Analiz Matrisi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çalışmaya katılan üreticilerin ortalama yaşı 52,2, tarımla uğraşma süresi 35,4 ve ortalama mısır ekim alanı 102,8 da'dır. Mısır üretiminde karşılaşılan en önemli sorunlar girdi fiyatlarının yüksekliği ve pazarlama sorunları olduğu tespit edilmiştir. Etkinlik analizi sonuçlarına göre, TR63 bölgesinde dane mısır üretiminin teknik etkinlik skoru 0,572 ile 1,000 arasında değişirken, ortalama teknik etkinlik skoru 0,838 olarak hesaplanmıştır. Politika Analiz Matrisi ile yapılan analizde TR63 bölgesinde dane mısır üretiminin sosyal karlılığı 381 TL olarak hesaplanmış ve sosyal karın pozitif bir değer alması dane mısır üretiminde kullanılan yurtiçi girdilerin etkin kullanıldığını göstermektedir. TR63 bölgesinde dane mısır üretiminin yurtiçi maliyet katsayısı 0,60 olarak hesaplanmıştır. Yurtiçi maliyet katsayısı dane mısır üretiminin uluslararası anlamda rekabetçi olduğunu ve sosyal karlılık açısından sürdürülebilir bir üretim faaliyeti olduğunu göstermektedir. Rekabet gücü yüksek ve sürdürülebilir bir üretim faaliyeti olan dane mısırın 2016 yılı yeterlilik düzeyinin %87,8 olarak gerçekleşmesi, uygulanan tarım politikalarının reform sürecinden geçmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Verimlilik esaslı üretimi destekleyen tarım politikalarının geliştirilmesi, tarım ürünlerinin rekabet gücünü artırmasının yanı sıra, işletmelerin etkinliği üzerinde olumlu etki yapacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the effects of maize production, competitiveness level and public interventions on competitiveness in the TR63 region of Kahramanmaraş, Osmaniye and Hatay provinces. Simple random sampling method was used in the selection of subjects and data were obtained from 189 enterprises in total.Data Envelopment Analysis was used in the calculation of the efficiency of the enterprises, and Explained Comparative Advantages was used in the calculation of competitiveness and Policy Analysis Matrix was used to determine the effect of public interventions on competitiveness.According to the results of the study, the average age of the producers participating in the study was 52.2, the agricultural work time was 35.4 and the average corn cultivation area was 102.8. The most important problems encountered in maize production were the high input prices and marketing problems.According to the results of the efficiency analysis, the technical efficiency score of maize production in the TR63 region ranged from 0.572 to 1,000, while the average technical efficiency score was calculated as 0.838.In the analysis carried out with the Policy Analysis Matrix, the social profitability of maize production in the TR63 region was calculated as 381 TL and the positive value of the social profit indicates that the domestic inputs used in maize production are used effectively.The domestic cost coefficient of maize production in the TR63 region was calculated as 0.60. The domestic cost coefficient shows that maize production is internationally competitive and is a sustainable production activity in terms of social profitability. The fact that maize, which is a highly competitive and sustainable production activity, has a qualification level of 87.8% in 2016 reveals the necessity of the implementation of the implemented agricultural policies through the reform process. The development of agricultural policies supporting productivity-based production will increase the competitiveness of agricultural products, and will have a positive impact on the efficiency of enterprises.