Pirimidin türevi bileşiklerin sodyum azit ile reaksiyonlarının araştırılması ve teorik hesaplamalarının incelenmesi
Investigation of the reactions of pyrimidine derivative compounds with sodium azide and investigation of their theoretical calculations
  1. Tez No: 541218
  2. Yazar: NURULLAH ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESVET AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma kapsamında multikomponent halkalanma reaksiyonu yöntemlerinden biri olan Biginelli reaksiyon yöntemi ile tiyoüre, dibenzoilmetan ve çeşitli aromatik aldehitlerin reaksiyonu sonucu elde edilen tiyopirimidin türevi bileşiklerin 2 konumunda bulunan kükürt ile 3 konumunda bulunan azot atomu üzerinden sodyum azit ile desülfürizasyon gerçekleştirilerek, halkalanma reaksiyonu gerçekleştirildi. Reaksiyon sonucu, kullanılan aromatik aldehite bağlı olarak, çeşitli dihidrotetrazolopirimidin türevi bileşikler elde edildi. Elementel analiz ve IR, 1H, 13C NMR spektroskopik yöntemleri kullanılarak bileşiklerin yapıları aydınlatıldı. Aynı zamanda tüm bileşiklerin elektronik yapıları Gaussian paket program ile Density Functional Theory (DFT) yöntemi, 6-31G (d, p) baz seti kullanılarak B3LYP fonksiyonelleri ile elektronik yapıları incelendi. Sentezlenen bileşiklerde hem elektron yoğunluğuna sahip azot ve oksijen atomlarının, hem de π elektronlarının bulunması bileşiklerin korozyon inhibisyon etkilerinin olabileceği izlenimi doğurduğundan, ilgili bileşiklerin korozyon inhibisyon etkileri teorik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, by the reaction of Biginelli reaction method which is one of the multikomponent ringing reaction methods, it was done by desulfurization with sodium azide on the nitrogen atom at the 3 position with the sulfur contained in the 2 position of the thiopyrimidine derivative compounds obtained by reaction of thiourea, dibenzoylmethane and various aromatic aldehydes. As a result of the reaction, various dihydrotetrazolopyrimidine derivative compounds were obtained depending on the aromatic aldehyde used. The elements were analyzed by using elemental analysis and IR, 1H, 13C NMR spectroscopic methods. At the same time, the electronic structures of all compounds were analyzed with the Gaussian package program using the Density Functional Theory (DFT) method, the 6-31G (d, p) base set and the B3LYP functions. Since the presence of both electron density nitrogen and oxygen atoms and π electrons in the synthesized compounds gave the impression that the compounds may have corrosion inhibition effects, the corrosion inhibition effects of the related compounds were theoretically examined.