Sideritis ozturkii Aytaç & Aksoy ve Sideritis rubriflora Hub.- Mor. (Lamiaceae) türleri üzerinde morfolojik ve anatomik bir araştırma
A morphological and anatomical investigastion on Sideritis ozturkii Aytaç & Aksoy and Sideritis rubriflora Hub.- Mor. (Lamiaceae)
  1. Tez No: 541237
  2. Yazar: ÜLKÜ GÜZEY KIRICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI DEMİRELMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma ile Lamiaceae familyasına ait Sideritis L. cinsinde yer alan endemik Sideritis ozturkii Aytaç & Aksoy ve Sideritis rubriflora Hub.- Mor. taksonları morfolojik ve anatomik yönden araştırılmıştır. Yapılan morfolojik çalışmalarda; bitkiler yayılış gösterdikleri lokalitelerden toplanmış, bitkinin yüksekliği, yaprak genişliği ve uzunluğu, vertisillat sayısı, vertisillatlar arası mesafe, brakte, kaliks ve korolla ölçümleri yapılmış elde edilen veriler ışığında iki taksona ait benzerlik ve farklılıklar ortaya konmuştur. Anatomik çalışmalarda; kök, gövde, yaprak ve petiyolden mikrotom yardımıyla enine kesitler alınmıştır. Elde edilen mikroskop görüntülerinden çeşitli dokuların uzunluk ve genişlikleri ölçülmüştür. İki taksona ait benzerlikler ve farklılıklar belirlenmiştir. Elde edilen değerler tablo şeklinde sunulmuştur. Her iki türe ait köklerden alınan enine kesitlerde; peridermis, korteks, iletim dokusu ve merkez bölgesi, gövdeden alınan enine kesitlerde; epidermis, korteks, iletim demeti ve öz bölgesi, yapraktan alınan enine kesitlerde ise epidermis, mezofil ve iletim demetleri görülmüştür. Yapraklardan alınan yüzeysel kesitlerde ise alt ve üst epidermis çeperlerinin dalgalı, her iki türün stoma tipinin diasitik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, taxa of endemic Sideritis ozturkii Aytaç & Aksoy and Sideritis rubriflora Hub.-Mor. which are belonging to Sideritis L. genus, Lamiaceae familia were investigated their morphologic and anatomical properties. In this morphological study, firstly the plants were collected from the areas where they grow and disturbuted and then the plants heights, the wideness and length of their leaves, their number and distance of verticillasters, and their bractea, calyx, and corolla were measured. Accordingly this study, differences of two various taxons were carried out. In this anatomical study, Cross section was taken from root, stem, leaf, and petiole aided with a microtome. Correspondingly this study, wideness, and length of diverse tissues were measured. Variations of these taxons were determined. All these results had illustrated as tables. Peridermis, cortex, vasculer tissue, and pith from cross sections of the roots of two the taxa, eperidermis, cortex, vascular bundle, and pith from cross sections of the stem, and eperidermis, mosophyll, vascular bundle from cross sections of leave were observed. And decisively, these were detected that lower and upper epidermis is wavely-walled and stoma types of two these taxons are diasidic as well.