Voleybol oyuncularında lomber omurga ve sakroiliak eklem kayropraktik tekniklerinin sıçrama performansına etkisi
The effect of lumbar spinal and sacroiliac joint chiropractic techniques on the jumping performance of volleyball players
  1. Tez No: 541258
  2. Yazar: MERT TOKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, voleybol oyuncularında lomber omurga ve sakroiliak eklem kayropraktik manipülasyon tekniklerinin bu oyuncularda en çok kullanılan hareket paterni olan sıçramaya etkisini ortaya koymaktır. Araştırmaya İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) A takımı voleybol oyuncularından gönüllü olarak toplam 30 kişi katıldı. Çalışmaya katılan voleybol oyuncularının demografik verileri alındıktan sonra normal eklem hareket açıklığı (EHA) ölçüldü ve ardından Swift SpeedMat cihazıyla sıçrama performansları (sıçrama yüksekliği, sıçrama gücü ve uçuş süresi) değerlendirildi. İlk ölçümlerin ardından katılımcılar randomize yöntemle 3 gruba (Grup 1: Kontrol, Grup 2: Lomber omurga tedavi, Grup 3: Sakroiliak eklem tedavi grubu) ayrıldı. Lomber omurga tedavi grubuna lomber omurga kayropraktik HVLA tekniği, sakroiliak eklem tedavi grubuna da sakroiliak eklem kayropraktik HVLA tekniği kullanılarak tek bir uygulama yapıldı. Kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmadı. Uygulamaların hemen ardından EHA ve sıçrama testi tekrar edildi. Bu testlerin ardından sporcular antrenörleri ile birlikte yaptıkları hareket kombinlerini yapmaya devam ettiler. Sporcuların 30 dk. sonrasında sıçrama performansları tekrar analiz edildi. Lomber omurga ve sakroiliak eklem kayropraktik manipülasyon grupları arasında sıçrama performansında ve EHA'te istatistiksel düzeyde anlamlı bir farklılık bulunmadı (p≥0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of chiropractic manipulation techniques of lumbar spinal and sacroiliac joint in volleyball players on the movement pattern which is the most used movement pattern in these players. A total of 30 people participated voluntarily from volleyball players of Istanbul Technical University Team A. The normal range of motion (EHA) was measured after the demographic data of volleyball players participating in the study were taken, and then the jumping performances (jump height, jump power and flight time) were evaluated using the Swift SpeedMat device. Following initial measurements, participants were randomly assigned to 3 groups (Group 1: Control, Group 2: Lumbar spine treatment, Group 3: Sakroiliac joint treatment group). A lumbar spine chiropractic HVLA technique was used for the lumbar spine treatment group and a sacroiliac joint chiropractic HVLA technique was used for the sacroiliac region treatment group. No application was applied to the control group. Immediately after the application, EHA and the jumping test were repeated. After these tests, they continued to make motion combinations with their sports coaches. And after 30 minutes their jumping performances were re-analyzed.