Amrî Divanı'nın tahlili
The analysis of Amrî's Divan
- Tez No: 541267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH SONA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
“Amrî Divanı'nın Tahlili”adını taşıyan bu çalışma 16. yüzyıl Klâsik Türk şiiri şairlerinden Amrî'nin divanının tahlili üzerinedir. Döneminin önemli bir şairi olmasına rağmen divanının üzerine tahlil çalışması yapılmamıştır. Bu nedenle Amrî'nin duygu, düşünce ve hayal dünyasının edebiyat ve kültür yaşantımıza kazandırmak gerektiği düşüncesi ile böyle bir çalışmanın yapılması amaçlanmıştır. Çalışmada Mehmet Çavuşoğlu'nun Amrî Dîvan (Tenkidli Basım) adını taşıyan eseri esas alınmıştır. Çalışmada uygulanan yöntemler ise şu şekildedir: İlk olarak Amrî Divanı'nı meydana getiren unsur ve mefhumlar tespit edilmiştir. Tespit edilen unsur ve mefhumların hangi sebeplerle, nasıl, nerelerde, hangi manada ve hangi sınırlar içerisinde kullanıldığına dair izahta ve tasnifte bulunulmuştur. Tasnif edilen malzemeden hareketle şairin kavram dünyasına girilerek, fikrî ve edebî kişiliği ortaya konulmuştur. Çalışma, bir divan tahlili çalışması olmakla birlikte genel çerçevede edebiyat tarihine kaynak oluşturacaktır. Hem 16. yüzyılda oluşturulan edebiyata, bilime, sanata hem de Klâsik Türk şiiri tarihine ışık tutacak olan çalışma, sadece edebiyata değil aynı zamanda kültürel mirasa da önemli katkılar sağlayacak, araştırmacılara yeni konu ve imkânlar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This work, entitled“The Analysis of Amrî's Divan”, is about the analysis of the divan of Amrî, one of the poets of 16th century Turkish poetry. Although he was an important poet of the period, any analysis study wasn't conducted on his divan. For this reason, it is aimed to make such a study with the idea the feeling, thought and imagination of Amrî should be brought into our life of literature and culture. In this study, Amrî Dîvan (Critical text) of Mehmet Çavuşoğlu was based on. The methods used in the study are as follows: First, the elements and concepts that formed the Amrî Divan were determined. The description and classification of the identified elements and concepts are used to explain how, where, in what sense. By moving from the classified material, the intellectual and literary personality of the poet was revealed by being entered into the concept world. The study will be the source of literature in the general framework although it is a divan analysis. The study, which will shed light on literature, science, art as well as the history of classical Turkish poetry created in the 16th century, will make significant contributions not only to literature but also cultural heritage.