Bir iktidar/güç aracı olarak dış yardım ve dış borçların kullanılması: Osmanlı Devleti'nden günümüze Türkiye'nin dış borçlan(dırıl)ma serüveni
The use of foreign aid and foreign debt as a power tool: From Ottoman State to today Turkey's borrowing adventure
  1. Tez No: 541270
  2. Yazar: BEGÜM KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL AYBARÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Tarih, Economics, Finance, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Rönesans - Reform dönemi sonrası Batı Avrupa, teknik ve ekonomik anlamda bir gelişme göstermiştir. Dünyanın geri kalanına kıyasla aşırı bir kapital birikimiyle sonuçlanan süreç, kapitalizmin oluşumunda etkili olmuştur. Bu zenginliğin iktidar aracı olarak kullanılabilmesi için yoksul ülkelerin borç kullanmak zorunda kalması ya da borçlanmaya olumlu bir bakış açısı kazanması gerekliliği önemli bir konu haline gelmiştir. Liberal felsefe bunu sağlamış, aynı zamanda serbest piyasa ekonomisinin ve bunu sağlayacak demokratik yönetim şekillerinin dünyada yaygınlaştırılması yardım / borç - kredi ilişkilerinin bir iktidar / güç aracı olarak kullanılmasının önünü açmıştır. Bu tez, dış yardımlar ile yumuşak güç kavramını, dış borçlar ile sert güç kavramını, hem dış yardımlar hem de dış borçlar ile akıllı güç kavramını ilişkilendirmektedir. Devletlerin yumuşak, sert ve akıllı güçler aracılığıyla ekonomik bağımsızlıklarını kaybetme süreci, Osmanlı Devleti döneminden günümüze kadar uzanan bir periyotta incelenmiştir. Çalışmanın sonucu, gelişmekte olan ülkeler tarafından dış finansman kaynağı olarak kullanılan borçların niteliğinin ve dış yardım ve borçların ülkelerin ekonomik ve politik bağımsızlığında önemli bir rol oynadığıdır. Ancak kullanılan borcun niteliği önemli olsa da; dış yardımlar ve dış borçların gelişmiş ülkeler tarafından bir iktidar / güç aracı olarak kullanıldığı da bir gerçektir. Söz konusu dış yardımlar ve dış borçlar gelişmiş ülkelerin çıkarına hizmet etmektedir.
Özet (Çeviri)
Western Europe showed a technical and economical development after the Renaissance - Reform period. The process, which resulted in an excess of capital accumulation compared to the rest of the world, was influential in the formation of capitalism. In order to the wealth to be used as a means of power, the necessity of poor countries to borrow or to gain a positive view of borrowing has become an important subject. Liberal philosophy has provided it. And at the same time, the spread of free market economics and the democratic forms of governance that will provide it has opened the way for aid debt / credit relations to be used as a power. This thesis relates the concept of soft power with foreign aids, the concept of hard power with external debts, and the concept of intelligent power with both foreign aids and external debts. The process of losing their economic independence of the states through the soft, hard and intelligent forces has been analyzed in a period extending from the Ottoman period to today. The result of the study is that the nature of debts used as a source of foreign financing by developing countries and external aid and debt play an important role in the economic and political independence of countries. However, although the nature of the debts used is important, it is also a reality that foreign aid and debt are used by developed countries as a means of power. These aid and debts serve the interests of developed countries.