Sahîhayn'deki siyer ve Meğazi rivayetleri
Narrations of niyar and Magazi in the Sahihayn
  1. Tez No: 541276
  2. Yazar: MEMET DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmamızda,“Sahihayn'deki Siyer ve Meğazî Rivayetleri”incelenmektedir. Çalışmamızın birinci bölümünde rivayet, hadis, haber ve eser kavramları işlenmiştir. İkinci bölümde, siyer ve Meğazî kavramları açıklanıp bu ilimlerin diğer ilimlerle olan ilişkisi ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde ise, hadis ve siyer-Meğazî kitaplarındaki Meğazî rivayetleri ele alınarak bu rivayetler arasındaki bilgiler arası kolay mukayese imkânı verilmeye çalışılmıştır. Bunun sonucunda yalnızca hadis kitaplarına dayanılarak tarihi bilgiye ulaşabilme imkânının olup olmadığı üzerinde durulmuştur. Bunun sonucunda hadis kitaplarından hareketle tarihi bilgiye ulaşmanın mümkün olduğu ancak bu durum hiçbir zaman tarih kitapları gibi kronoloji ve sebep-sonuç ilişkisine benzemediği ortaya konulmuştur. Bununla birlikte Hadisin siyer ve Meğazîye kaynaklık ettiği de belirtilmiştir. Anahtar Kelimeler Siyer, Meğazî, Hadis, Rivayet
Özet (Çeviri)
In this study,“Siyer and Meggisi Rituals in Sahihayn”are examined. In the first part of our work, narrative, hadith, news and works are studied. In the second part, the concepts of sire and gregarious are explained and the relation of these sciences with other sciences is put forward. In the third chapter, the narrations of the megazi in the hadiths and the sirens-megazi books are taken up. Information on the hadith sources is at the top of the page; the information found in the books of the sagittarius rather than in the hadith sources was tried to be given at the bottom of the page to make it easier to compare the information in the sources. As a Resûlt, it is emphasized whether there is possibility of accessing historical information only based on hadith books. As a Resûlt, it is possible to reach historical information with the help of hadith books, but it has never been shown that it is not similar to chronology and cause-effect relation like history books. However, it is also stated that Hadith is a source of politics and mezazazi. Keywords Siyer, Meğazî, Hadis, Rivayet