Abddullah b.Ebî Evfâ ve Sahihayn'deki rivâyetleri
Abdullah b.Ebî Evfâ and his narrations in Sahih
  1. Tez No: 945463
  2. Yazar: MEHMET SİRAC EKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET İslâm'ın teşekkül sürecindeki en önemli dönem, sahâbe dönemidir. Kur'ân-ı Kerîm'in ilk muhatapları ve sünnetin koruyucuları olan sahâbîler, aynı zamanda İslâm'ın ilk uygulayıcıları ve davetçileri olmuşlardır. Bu yönleriyle sahâbe nesli, tüm İslâmî ilimlerde olduğu gibi, özellikle rivayete dayalı bir yapıya sahip olan ve rivayetlerinin çoğu mütevâtir seviyesine ulaşmayan hadis ilmi açısından da büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle, sahâbe hakkında yapılan genel çalışmaların yanı sıra, her bir sahâbîyi ve rivayetlerini konu alan araştırmalar ilmî açıdan büyük değer taşımaktadır. Hadislerin muhafazası ve sonraki nesillere aktarılması hususunda sahâbenin yüzlercesi hayatî roller üstlenmiştir. Bu çalışmada, nâdide sahâbîlerden biri olan, Hz. Muhammed'in (s.a.v.) muhafızlığını yapmış ve duasına mazhar olmuş Abdullah b. Ebî Evfâ'nın hayatı ve Sahîhayn'da yer alan hadis rivayetleri ele alınmıştır. Abdullah b. Ebî Evfâ'nın hayatı genel hatlarıyla; ailesi, kabilesi, Hz. Muhammed (s.a.v.) döneminde ve sonraki dönemlerde yaptığı faaliyetler, şahsiyeti, Kur'ân-ı Kerîm ve fıkıh bilgisi hadisler ışığında ve biyografi kaynaklarından yararlanılarak tahlil edilmiştir. Abdullah b. Ebî Evfâ'nın Sahîhayn'daki rivayetleri tespit edilmiş; ardından yalnızca Buhârî'de geçen, yalnızca Müslim'de geçen ve her iki kaynakta ortak olarak yer alan rivayetler şeklinde üç başlık altında kategorize edilmiştir. Bu başlıklar altında yer alan hadislerin Arapça metinlerine ve tercümelerine yer verilmiş, sened açısından değerlendirmeleri yapılmış, sened zincirlerinde yer alan râviler tanıtılmış ve hadisler muhteva bakımından ele alınıp değerlendirilmiştir. Abdullah b. Ebî Evfâ'nın Hz. Muhammed'den (s.a.v.) rivayet ettiği hadislerden yaklaşık doksan beşi günümüze ulaşmıştır. Bu hadislerden toplam on altısı Sahîh-i Buhârî'de, on biri ise Sahîh-i Müslim'de yer almaktadır. Bunların on tanesi her iki eserde ortak olarak bulunurken, beş hadis yalnızca Sahîh-i Buhârî'de, bir hadis ise sadece Sahîh-i Müslim'de geçmektedir. Ulaşabildiğimiz kaynaklara göre, onun rivayet ettiği hadislerin toplam sayısı 117'dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The sahaba era was the most significant phase in the formative period of Islam. As the first interlocutors of the Qur'an and the protectors of the sunnah, the sahaba were also the first practitioners and inviters of Islam. In this respect, the generation of the sahaba has a great importance in all Islamic disciplines, especially in the field of hadith, which is narrative-based and most of which are not Mutawâtir. Hence, in addition to general studies on the sahaba, studies on each of the sahaba and their narrations are of great academic value. Hundreds of sahaba played vital roles in the preservation and transmission of hadiths to the next generations. In this study, the life of Abdullah ibn Abi Aufa one of the distinguished companions, who served as the guardian of the Prophet (s.a.w.) and was honored with his prayers, and his hadith narrations found in Sahîhayn are discussed. The life of Abdullah ibn Abi Aufa is presented in general terms; his family and tribe, his activities during and after the lifetime of the Prophet (s.a.w.), his personality, his knowledge of the Qur'ân and fiqh are analyzed in the light of hadiths and biographical sources. The narrations of Abdullah ibn Abi Aufa in Sahîhayn have been identified and then categorized under three headings: the narrations that appeared only in al-Bukhârî, the narrations that appeared only in Muslim, and the narrations that appeared jointly in both sources. The Arabic texts of the hadiths, their translations, and their evaluations in terms of the script and the narrators in the senad chains are introduced, and the hadiths are discussed and evaluated in terms of content. About ninety-five of the hadiths narrated by Abdullah ibn Abi Aufa from the Prophet (s.a.w.) have been transmitted to the present day. Sixteen of these hadiths are found in Sahîh al-Bukhârî and eleven in Sahîh al-Muslim. While ten of these hadiths are common to both works, five hadiths are found only in Sahîh al-Bukhârî and one hadith is found only in Sahîh al-Muslim. Based on the sources we have access to, the total number of hadiths narrated by him is 117.