Türkiye'deki yerli sermayeli ilaç firmaları ile yabancı sermayeli ilaç firmalarının yönetsel farklılıklarının incelenmesi
Investigation of managerical differences of foreign capital medicine products in Turkey by domestic capital drug companies
  1. Tez No: 541279
  2. Yazar: BURAK DURDABAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki Yerli Sermayeli İlaç Firmaları İle Yabancı Sermayeli İlaç Firmalarının Yönetsel Farklılıklarının İncelenmesi ve bu farklılıkların sektör çalışanlarına yansımasının değerlendirilmesi için yapılmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde ulusal şirketler ve uluslararası şirketlerin genel ve ortak özellikleri üzerinde durulmuştur. Bu süreçte şirketlerin kurumsallık kavramları yakından incelenmiş olup, ileride işlenecek olan kıyaslamalar için zemin hazırlanmıştır. İçinde bulunduğumuz zaman diliminde uluslararası şirketlerin daha çok kurumsal yapıya sahip oluşuna karşın yerli sermayenin daha çok aile şirketleri olarak yönetilmesinin ortaya çıkarttığı muhtemel sonuçlar işlenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise; Araştırma alanımız olan ilaç endüstrisi incelenerek Global endüstri içinde Türk ilaç endüstrisinin bugününü ve yarını ele alınmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise tezimin konusu gereği seçmiş olduğumuz iki yerli ve iki yabancı şirketlerin genel yapıları, yönetimsel farklılıkları ve piyasa analizleri yapılmıştır. Çalışmamızın dördüncü ve son bölümünde ise araştırmamızın problemi, amacı, önemi ve hipotezleri belirtilerek iki yerli ve iki yabancı ilaç şirketinin ayrıntılı incelenmesini yapmak için yüz yüze görüşmeler yapılarak elde edilmiş olan bulgular değerlendirilerek önerilere eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This investigation of managerial diversity of pharmaceutical companies in Turkey with domestic capital and with foreign capital and an assessment of the reflection of these differences among participants in the pharmaceutical sector. In the first part of the work, common features of national companies and international companies are emphasized. In this process, the concepts of corporate governance have been closely examined and the groundwork for future comparisons has been prepared. Possible problems related to the management of both international companies with a more institutional structure and internal companies with a family business structure were considered. In the second part of our study our research field was the Turkish pharmaceutical industry in the world industry, considering the present and future of the industry. In the third part of our study, we studied the general structures, managerial differences, and market analysis of two domestic and two foreign companies, that we have chosen as subject of the thesis were carried out. In the fourth and final part of our study, the recommendations were supplemented by results obtained through personal interviews with two domestic and two foreign pharmaceutical companies, indicating the problem, purpose, significance, and hypotheses of our study.