Maksiller sutural genişletmede isotretinoinin yeni kemik oluşumuna etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effects of isotretinoin on new bone formation after maxillary sutural expansion in rats
- Tez No: 541329
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN NUR KORKMAZ
 - Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Akne vulgaris tedavisinde özellikle ergenlik ve genç erişkinlik dönemlerinde sıklıkla kullanılan bir ilaç olan isotretinoinin hiperosteoza sebep olduğunu belirtilse de uzun dönem kullanımda kemiklerde incelme ve demineralizasyon saptanmıştır. Bu çalışmanın amacı, isotretinoinin ratlarda maksiller sutural genişletme sırasında yeni kemik oluşumu üzerine olan etkilerini değerlendirmektir. Çalışmamızda 8 haftalık 32 adet erkek Wistar ratı kullanılmıştır. Ratlar isotretinoin, soya ve ekspansiyon grubu olarak 3 deney ve 1 kontrol grubu olacak şekilde rastgele 4 eşit gruba ayrılmıştır. İsotretinoin grubuna 57 gün boyunca 2ml/kg soya yağında çözünmüş 7,5 mg/kg isotretinoin oral gavaj yoluyla verilmiştir. Soya grubuna 57 gün boyunca 2ml/kg soya yağı oral gavaj yoluyla verilmiştir. Ekspansiyon grubuna deneyin ilk 40 gününde işlem yapılmamıştır. Tüm deney gruplarında 41. günde ekspansiyon işlemine başlanmış ve 5 günlük genişletmeden sonra 12 günlük retansiyon periyoduna geçilmiştir. Kontrol grubuna ise deney süresince hiçbir müdahalede bulunulmamıştır. 57 günlük deney süresi sonunda tüm ratlar sakrifiye edilmiş ve maksillalar disseke edilmiştir. Histolojik incelemede osteoblast ve osteoklast sayısı, damarlanma ve yeni kemik oluşum miktarı sutur çevresini merkeze alan kesitler üzerinde değerlendirilmiştir Osteoblast ve osteklast sayılarının gruplar arası karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi, post-hoc karşılaştırılması için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Damarlanma ve yeni kemik oluşumu parametreleri yoğunluğu belirtecek şekilde skorlanarak, grupların skorları Fisher Exact test ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Isotretinoin is a drug to treat acne vulgaris in adolescents and young adults and known to cause hyperosteosis but in long-term, it can also cause demineralization of bones. Our aim was to evaluate the effects of isotretinoin on new bone formation during maxillary sutural expansion in rats. Thirty-two 8 week-old male Wistar rats were included. Isotretinoin group was treated with 7,5mg/kg isotretinoin, dissolved in 2ml/kg soybean oil via oral gavage for 57 days. Soybean group was treated with 2ml/kg soybean oil via oral gavage for 57 days. Expansion group wasn't treated with any substance. At all experiment groups, expansion was started at the 41st day and after 5 days of expansion, retention period of 12 days was established. Control group wasn't treated with any substance and no procedure was done. Animals were sacrified, their maxilla were dissected for histological evaluation. Number of osteoblasts and osteoclasts, capillaries and new bone formation intensities were evaluated on the slides centered around the suture. Differences in the number of osteoclasts and osteoblasts among the four groups were evaluated with Kruskal-Wallis test. Pair-wise comparisons were made with Mann-Whitney U test. New bone and capillary formations were scored according to intensity and evaluated with Fisher-Exact Test.