Maksiller darlığa sahip bireylerde uygulanan farklı üst çene genişletme apareylerinin dentofasiyal yapılar üzerine etkilerinin ultrasonografi ve ultra düşük doz konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different maxillary expansion appliances on dentofacial structures using ultrasonography and ultra low dose cone beam computed tomography in individuals with maxillary transversal deficiency
- Tez No: 673747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN OKŞAYAN, DOÇ. DR. İBRAHİM ŞEVKİ BAYRAKDAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Amaç: Bu prospektif klinik çalışmanın amacı, hibrit ve akrilik bonded RME apareyinin dentofasiyal yapılar üzerine etkilerini, KIBT ve USG ile değerlendirip elde edilen sonuçları karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Prospektif çalışmamızın materyalini, 30 hastanın genişletme öncesinde (T0), aktif genişletmenin sonunda (T1) ve 3 aylık pekiştirme dönemi sonunda (T2) alınan ultra düşük doz KIBT ve USG kayıtları oluşturmaktadır. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrılmıştır. Akrilik bonded RME grubunu, yaşları ortalama 12.6 ± 1.4 olan 15 hasta, hibrit RME grubunu yaşları ortalama 13.1 ± 1.8 olan 15 hasta oluşturmaktadır. Genişletme vidası, midpalatal sutur açılıncaya kadar sabah, akşam günde toplam 2 çeyrek tur (0.44 mm/gün), sutur açıldıktan sonra ise günde 1 çeyrek tur aktive edilmiştir. Maksiller 1.molar dişin palatinal tüberkülü ile mandibular 1.molar dişin bukkal tüberkülü arasındaki ilişkiye bakılarak retansiyon dönemine geçilmiş, apareyler pasif bir şekilde 3 ay boyunca ağızda tutulmuştur. Sert ve yumuşak dokuda meydana gelen değişimler lateral ve postero-anterior sefalometrik analizlerde, KIBT verilerinden elde edilen kesitlerde ve USG aksiyal kesitinde değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler, IBM SPSS V23 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: İki aparey grubunda sagital, vertikal yönde meydana gelen dişsel, iskeletsel etkiler benzerdir. Midpalatal suturun açılmasıyla maksillar ve nazal genişlikte önemli artışlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this prospective clinical study is to evaluate the effects of hybrid and acrylic bonded RME appliances on dentofacial structures with CBCT and USG, and then to compare the CBCT and USG findings with each other. Material and Method: The material of our prospective study consists of ultra-low-dose CBCT and USG records of 30 patients taken before expansion (T0), at the end of active expansion (T1) and at the end of the 3-months retention period (T2). Patients were randomly divided into 2 groups. Acrylic-bonded RME group included 15 patients whose mean age was 12.6 ± 1.4 years and hybrid RME group included 15 patients whose mean age was 13.1 ± 1.8 years. Expansion screw was activated 2 quarter turn (0.44 mm / day) a day until the midpalatal suture was opened, and 1 quarter turn a day after the suture was opened. The retention period was initiated by examining the relationship between the palatinal cusps of the maxillary 1st molar and the buccal cusps of the mandibular 1st molar, the appliances were kept in the mouth passively for 3 months. Changes in hard and soft tissue were evaluated and compared in lateral and postero-anterior cephalometric analyzes, sections obtained from CBCT data and USG axial section. The obtained data were analyzed with IBM SPSS V23 program. Results: Using both appliances revealed similar results in the sagittal and vertical directions. Significant increases in maxillary and nasal width were found with the opening of the midpalatal suture.