Sıçanlarda hızlı maksiller genişletmede trombositten zengin fibrin uygulanmasının kemik oluşumuna etkisinin incelenmesi
Effect of platelet-rich fibrin therapy on new bone formation in rapid maxillary expansion in rats
  1. Tez No: 740442
  2. Yazar: ESRA GÖKKAYA ARICAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ FIRATLI, PROF. DR. NECAT VAKUR OLGAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmamızda enjekte edilebilir trombositten zengin fibrinin (i-TZF), sıçanlarda genişleyen premaksiller sutura bölgesindeki kemikleşmeye etkisi incelenmiştir. Bu amaçla 28 adet Wistar Albino cinsi genç erkek sıçan 4 gruba ayrılmıştır. i-TZF uygulanan çalışma grupları (ÇA ve ÇB) ve i-TZF uygulanmayan kontrol grupları (KA ve KB), uzun (ÇA ve KA) ve kısa (ÇB ve KB) dönem pekiştirme yapılan alt gruplara ayrılmıştır. Tüm deney süresince T0 (0.gün), T1 (5.gün), T2 (20.gün), T3 (35.gün) zamanlarında KIBT görüntüleri alınarak, dişsel genişlik ölçümleri yapılmıştır. Tüm gruplara 5 gün RME, 15 gün pekiştirme uygulanmıştır. ÇB ve KB gruplarının pekiştirme dönemine T2'de son verilip 15 gün nüks takibi yapılırken, ÇA ve KA gruplarının pekiştirme dönemi 35.güne kadar devam etmiştir. ÇA ve ÇB gruplarına T1 ve T2 zamanlarında i-TZF enjeksiyonu yapılmıştır. Tüm gruplardaki hayvanlar deney sonunda sakrifiye edilmiş, kemik mineral yoğunluğu (BMD) ve sutural genişlik ölçümleri için Mikro-BT incelemesi yapılmıştır. KIBT ölçümleriyle hesaplanan nüks oranı değerlerinde istatistiksel anlamlı olarak en düşük nüks oranı ÇA grubunda, en yüksek nüks oranı KB grubunda bulunmuştur. T3 zamanına ait KIBT ve Mikro-BT sutural genişlik ölçümleri benzerlik göstermekte olup, istatistiksel anlamlı en yüksek sutural genişlik ÇA grubunda, en düşük sutural genişlik KB grubunda görülmektedir. BMD bulgularında çalışma gruplarının değerleri, kontrol gruplarına göre anlamlı olarak fazladır. Çalışmamız sonucunda i-TZF'nin genişleyen sutural bölgedeki yeni kemik oluşumuna ve kemik yoğunluğuna olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Bu bulgular doğrultusunda, i-TZF'nin pekiştirme süresinin kısaltılması ve nüksün azaltılması yönünde katkısı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The effect of injectable platelet-rich fibrin (i-PRF) on ossification of the expanded suture region in rats was investigated. Twenty-eight young male Wistar albino rats divided into four groups. Experimental groups with i-PRF treated (CA, CB) and control groups without i-PRF (KA, KB), divided into subgroups with long (CA, KA) and shortterm (CB, KB) retention period. CBCT images taken at T0 (0.day), T1 (5.day), T2 (20.day), T3 (35.day) and interdental width measurements were done for evaluation of expanded suture. All groups received 5 days of RME and 15 days retention period. While the retention period of CB and KB groups terminated at T2 and relapse followed for 15 days, the retention period of CA and KA groups continued. i-PRF injected to experimental groups at T1 and T2. All animals sacrificed at the end of the experiment, and Micro-CT examination performed for bone mineral density (BMD) and sutural width measurements. The relapse rate calculated by CBCT measurements and statistically significant lowest value was found in CA group while the highest one was found in KB group. CBCT and Micro-CT sutural width measurements of time T3 was similar, with the highest sutural width in CA group, and the lowest in KB group. In BMD findings, the values of the experimental groups are significantly higher than the control. As a result, I- PRF had positive effects on new bone formation and bone density in the expanded sutural region. It can be speculated that i-PRF application is valuable to preserve treatment results and reduce relapse.