Türkiye elektrik iletim şebekesine VSC tabanlı bir HVDChattın entegrasyonu ve sistemin kararlılık analizleri
Integration of a VSC-based HVDC line to Turkish electricity transmission network and system stability analysis
  1. Tez No: 541330
  2. Yazar: MERDEN YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL IRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Dünyanın geri kalanında olduğu gibi, ülkemizde de hem üretim, hem de tüketim açısından sürekli değişen elektrik enerjisi profili nedeniyle mevcut elektrik şebekesi geliştirilmek zorunda kalınmaktadır. Bu da iletim sistemini giderek daha karmaşık hale getirmektedir. Özellikle tüketim bölgelerinden uzakta bulunan yenilenebilir enerjiye dayalı santraller, iletim sisteminde açısal kararlılık ve gerilim kararlılığı ile ilgili sorunlara neden olmaktadır. Çalışmada, elektrik enerjisi profilindeki son gelişmeler ve bu gelişmelerin yukarıda özetlenen mevcut şebeke üzerindeki etkilerinden hareketle güç sistemlerinde kararlılık konuları üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda, hatların gerilim kararlılığı, açısal kararlılığı ve güç aktarma kapasitesi ayrı ayrı ele alınmıştır. Çalışma kapsamında Türkiye'nin hem 400 kV hem de 154 kV enterkonnekte şebeke modelleri kullanılmıştır. Analizler ulusal elektrik şebekesinin tümü üzerinden yapılmış olsa da, bazı kritik bölgeler özellikle ele alınarak incelenmiştir. Örnek çalışma olarak, temel durum (n) ve n-1, n-2 kısıtlılıkları ile ilgili bazı önemli testler, kritik bir dönem olan feyezan dönemine ait (Nisan-2016) bir veri seti kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Böylece mevcut iletim sistem ile ilgili sorunlar ortaya çıkarılmıştır. Daha sonra, incelenen bölgedeki yerel üretimlerin yoğun olduğu bir baradan tüketimin yoğun olduğu başka bir baraya yüksek miktarda yük taşıyabilmek için bir VSCHVDC (gerilim kaynaklı dönüştürücü kullanan yüksek gerilim doğru akım) iletim hattı önerilmiş ve modellenmiştir. Sonuçlar, önerilen HVDC hattın mevcut şebekeye eklenmesinin, tüm sistemin açısal ve gerilim kararlılığını ve iletim hatlarının güç aktarma kapasitesini önemli ölçüde iyileştireceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to contiuously changing electrical energy profile in terms of generation and consumption, electrical power grid of our country has to be improved as in the rest of the World and that causes our transmission network to become increasingly complex. Especially, renewable energy power plants that are built far away from regions with heavy energy consumption, cause problems related to angular and voltage stability in the transmission system. In this study, taking recent developments about electrical energy profile and their aforementioned effects on the electrical network into consideration, stability issues in power systems are examined. In this context, voltage stability, angular stability and power transfer capability of transmission lines are investigated individually. Both of 400 kV and 154 kV interconnected network models of Turkey are utilized. Although the analyses are carried out on the entire national electrical network model, some critical regions are examined specifically. As a case study, some important tests about base case (n) and n-1, n- 2 contingencies are performed using a data set belonging to a critical flood-period (April- 2016). Thus, problems pertaining to the transmission network have been found out. Afterwards, to be able to transfer a high amount of power from a bus with heavy local power generation to another with high power consumption, construction of a VSC-HVDC (voltage source converter based high voltage direct current) transmission line is proposed and modeled. Results show that adding the proposed HVDC line to the transmission network will significantly improve the angular and voltage stability of the whole system and the power transfer capacity of the transmission lines.