Karma dentisyon döneminde üst çene genişletmesinde kullanılan apareylerin üst çene süt birinci molar diş ikinci molar diş ve daimi birinci molar dişe uyguladığı kuvvetlerin sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the appliances used in maxillary expansion in the mixed dentition period to the maxillary primary first molar tooth second molar tooth and permanent first molar with finite element analysis
  1. Tez No: 803681
  2. Yazar: AYŞE YILDIZ GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA CEREN TATLI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Genetik, çevresel veya alışkanlıklara bağlı olarak alt ve üst çene arasında transversal yönde uyuşmazlık oluşması sonucunda posterior çapraz kapanış ilişkisi oluşur. Posterior çapraz kapanış üst çene darlığından kaynaklanıyorsa süt veya karma dentisyon döneminde üst çene genişletme apareyleri kullanılarak bu durum düzeltilebilir. Karma dentisyon, maksiller genişletme için en ideal zaman olmakla beraber, aynı zamanda diş kayıplarının da en sık yaşandığı dönemdir. Maksiller genişletmede amaçlanan, dişlerde tipping hareketi oluşmasından ziyade, sutural açılmanın sağlanmasıdır. Bu çalışmanın amacı, ağızda farklı dişlerin mevcut olduğu farklı senaryolarda, üst çenede yavaş maksiller genişletme apareyi kullanıldığında, dişlere gelen kuvvetler sonucu destek dişlerdeki yer değiştirme miktarlarını üç boyutlu sonlu elemanlar analizi ile değerlendirerek; karma dentisyon döneminde yavaş maksiller genişletme tedavisi uygulanacak çocuklarda, destek dişlerdeki istenmeyen yer değiştirmenin hangi senaryoda daha az olacağının belirlenmesidir. Çalışmamızda üst çene darlığı tespit edilen karma dentisyon dönemindeki bir çocuğa ait tomografi görüntüsü ile; sadece daimi birinci molar (senaryo bir), daimi birinci ve süt ikinci molar (senaryo iki), daimi birinci ve süt birinci molar (senaryo üç), daimi birinci, süt birinci ve süt ikinci molar dişleri (senaryo dört) mevcut olan diye gruplandırılmak üzere 4 farklı senaryo oluşturulup, yavaş genişletme apareyinin destek dişlerde meydana getirdiği yer değiştirmeler sonlu elemanlar analizi ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmamızdaki sonuçlar değerlendirildiğinde; en fazla yer değiştirme ikinci senaryoda, süt 2. molar dişte meydana gelmiştir. Bunu sırasıyla, dördüncü senaryoda yine süt 2. molar, birinci senaryoda daimi birinci molar ve üçüncü senaryoda daimi birinci molar diş takip etmiştir. Sonuç olarak ise, ağızda tüm dişler olduğu durumda, destek dişlere gelen kuvvetler sonucu meydana gelen yer değiştirmenin tek bir dişte artış göstermesinden ziyade, tüm destek dişlerde birbirine yakın miktarda oluştuğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A posterior crossbite occurs when the upper and lower jaws do not match in the transversal direction due to genetics, environmental factors or habitual behavior. If posterior crossbite is caused by maxillary stenosis, it can be corrected by the use of maxillary expansion appliances during the primary or mixed dentition. Although the mixed dentition is the most ideal time for maxillary expansion, this is also the time when tooth loss is most common. The aim of maxillary expansion is to achieve sutural opening rather than tipping of the supporting teeth. The aim of this study is to evaluate the extent of displacement of the supporting teeth as a result of the forces acting on the teeth when a slow maxillary expansion appliance is used in the maxilla in different scenarios with different teeth in the mouth by performing a three-dimensional finite element analysis and to determine in which scenario the undesirable displacement of the supporting teeth is less in children undergoing slow maxillary expansion treatment in the mixed dentition. In the present study, with a cone-beam computed tomography image of a child in the mixed dentition period with maxillary stenosis; to be grouped as having only permanent first molars (scenario one), permanent first and primary second molars (scenario two), permanent first and primary first molars (scenario three), permanent first, primary first, and primary second molars (scenario four) present 4 different scenarios were created. And, the displacements of the slow expansion appliance on the abutment teeth were evaluated comparatively. When evaluating the results of our study, most displacement occurred in the primary 2nd molar in the second scenario. This was followed by the primary second molar in the fourth scenario, the first permanent molar in the first scenario and the first permanent molar in the third scenario. It was concluded that when all teeth are present in the mouth, the displacement caused by the forces on the supporting teeth occurs to a similar extent in all supporting teeth and does not increase in any one tooth.