Pamoik asit içeren tek kristallerin sentezi ve molekül yapılarının X –ışını kırınımı ile aydınlatılması
Synthesis of single crystal containing pamoic acid and structural characterisation by X-ray diffraction
  1. Tez No: 541344
  2. Yazar: TUĞBA ŞİMŞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GÖGEBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında, pamoik asit-fenantrolin proton transfer kompleksi [(HPhen)(HPam)] ve Cu(II) kompleksi {[Cu(Phen)2(H2O)2] Pam ∙ 2.5H2O hazırlanmış ve yapıları spektroskopik ve analitik yöntemler ile karakterize edilmiştir. Bileşiklerin yapıları, tek kristal X-ışını kırınım çalışmaları ile belirlenmiştir. Proton transfer kompleksinin [(HPhen)(HPam)] yapısında, bir pamoik asit molekülünün karboksil gruplarından biri, fenantrolin azot atomuna protein transferi olmuştur. Yapıda, protonlanmış fenantrolin (HPhen)+ ve mono-deprotonlanmış pamoik asit (HPam)- arasında hidrojen bağ etkileşimleri gözlenmemiştir. DMF çözücüsü ve fenantrolin (HPhen)+ katyonları arasında bir hidrojen bağı (N1-H•••O7) gözlenmiştir. Mono deprotonlu pamoik asit [HPam]- arasındaki hidrojen bağları ve π-π etkileşimleri kristalin istiflenmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. X-ışını kristalografik verileri, Cu(II) kompleksinin [Cu(Phen)2(H2O)2]+2 katyonik birimi, bir pamoat anyonu ve örgü su moleküllerinden (karmaşık katyonu başına 2.5H2O) oluştuğunu göstermiştir. Yapıda, her bir Cu(II) iyonu altı koordineli olup iki fenontrolin liganalının dört azot atomuna ve iki su ligandına bağlanıp oktahedral geometri oluşturmuştur. Pamoat anyonu ise Cu(II) iyonu ile koordinasyon bağı oluşturmamıştır. Kompleks katyonları hidrojen bağları ile iki boyutlu hidrojen bağ örgüsü oluşturmuştur. İki boyutta oluşan hidrojen bağ örgüsü π-π etkileşimleri ile genişleyerek üç boyutlu supramoleküler örgü oluşturmuştur. Sentezlenen ve molekül yapıları aydınlatılan bileşiklerin UV–Vis. ve emisyon özellikleri katı ve çözelti ortamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, pamoic acid-phenantroline is prepared from proton transfer complex [(HPhen)(HPam)] and Cu(II) complex [Cu(Phen)2(H2O)2] Pam•2.5H2O and its structures are characterized by spectroscopic and analytical methods. It was. The structures of the compounds were determined by single crystal X-ray diffraction studies. One of the carboxyl groups of the pamoic acid molecule in the [(HPhen)(HPam)] structure of the proton transfer complex was protein transfer to the phenanthroline nitrogen atom. No hydrogen bond was observed between protonated phenantroline (HPhen)+ and mono-deprotonated pamoic acid (HPam)-. Between the DMF solution and the phenantroline (HPhen)+ cations, a hydrogen bond (N1-H•••O7) was observed. Mono deprotonated pamoic acid The hydrogen bonds between the [HPam]- and π-π interactions play an important role in the packaging of the structure. X-ray crystallographic data showed that the Cu(II) complex consists of [Cu(Phen2(H2O)2]+2 cationic units, a pamoate anion and lattice water molecules (2.5H2O per complex cation). In the structure, each Cu(II) ion is six- coordinated and coordinated to four nitrogen atoms of two phenontrolin ligands and two water ligands with a distorted octahedral geometry. The pamoate anion does not involve in coordination with Cu(II) ion. The cationic unitsare linked by intermolecular hydrogen bonds forming a 2D hydrogen bond network. 2D hydrogen bond network further extended to 3D network by π-π stacking interactions. Absorption and emission spectral features of the compounds were investigated both in the solid state and solution.