Üniversite öğrencilerinin savunma mekanizmaları ile duygusal şemaları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the defense mechanisms and emotional schemas of university students
- Tez No: 541371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin savunma mekanizmaları ile duygusal şemaları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. İlişkisel tarama modeli, durum saptama araştırmalarının ötesine giderek, durumu saptatılan tüm olgular arası ilişkileri de ortaya çıkaran araştırma modelidir. Araştırmanın örneklemini İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nde ve Marmara Üniversitesi'nde öğrenimlerine devam eden 515 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin elde edilmesi amacıyla üç bölümden oluşan Veri Toplama Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin birinci bölümünü araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Sosyo-Demografik Bilgi Formu oluşturmuştur. İkinci bölümünde Leahy Duygusal Şema Ölçeği, üçüncü bölümünde ise Savunma Mekanizmaları Ölçeği kullanılmıştır. İstatistik analizler IBM SPSS versiyon 21.0 (IBM Corp. Released 2012. Armonk, NY, USA) paket programı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma, ortanca, en küçük, en büyük, frekans, yüzde olarak verilmiştir. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Sürekli değişkenlere ait gruplar arası karşılaştırmalar bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü varyans analizi ile yapılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki doğrusal ilişki Pearson korelasyon testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between the defense mechanisms and emotional schemas of university students. In this case, relational scanning model was used from quantitative research methods. The relational scanning model, is a research model which reveals the relationships between, all scanned phenomena, going beyond scanning research. The sample of the study consists of 515 students receiving education in Istanbul Sabahattin Zaim University and Marmara University. A three-part Data Collection Scale was used in obtaining the research data. The Socio-Demographic Information Form prepared by the researcher formed the first part of the scale. Leahy Emotional Schema Scale was used in the second part and the Defense Mechanisms Scale in the third part. Statistical analyzes were performed with the IBM SPSS version 21.0 (IBM Corp. Released 2012. Armonk, NY, USA) package program. Descriptive statistics were given as mean, standard deviation, median, minimum, maximum, frequency, percentage. The conformity of continuous variables to normal distribution was evaluated with the Kolmogorov Smirnov test. The intergroup comparisons of continuous variables were made with the independent T-test and the one-way analysis of variance. The linear relationship between continuous variables was evaluated with the Pearson correlation test.