Üniversite öğrencilerinin savunma mekanizmaları ile bilinçli farkındalık ve öz-şefkatleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between university students' defense mechanisms, mindful awareness and self-compassion
  1. Tez No: 862154
  2. Yazar: NURHAN ÜNAL ERGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin savunma mekanizmalarının, bilinçli farkındalık ve öz-şefkatleri ile ilişkisini araştırmaktır. Bu bağlamda, savunma mekanizmaları ile bilinçli farkındalık ve öz-şefkatlerin, katılımcıların demografik özelliklerine göre nasıl değiştiği de araştırılmıştır. Araştırmaya 618 üniversite öğrencisi katılmıştır. Çalışmada genel tarama modelleri içinde yer alan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Savunma Biçimleri Testi ve Öz-şefkat Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde veriler normal bir dağılım sergilediği için, parametrik analizler olan T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizleri, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon'u ve Çok Değişkenli Regresyon kullanılmıştır. Bulgular, üniversite öğrencilerinin bilinçli farkındalık ölçeği puanları ile savunma biçimleri testi olgun alt boyutundan elde ettikleri puanlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığını, ancak nevrotik ve ilkel alt boyutlardan aldıkları puanlar arasında negatif yönlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Öte yandan, araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin öz-şefkat ölçeği puanları ile savunma biçimleri testinde yer alan olgun, nevrotik ve ilkel alt boyutlardan aldıkları puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu yönlü ilişkiler bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin bilinçli farkındalık ölçeği puanlarının savunma biçimleri testinde yer alan olgun alt boyutundan aldıkları puanları yordamadığını ortaya koymaktadır. Ancak, öğrencilerin öz-şefkat ölçeği puanlarının savunma biçimleri testinde yer alan olgun alt boyutu puanlarını anlamlı ve pozitif yönde yordadığı belirlenmiştir. Bilinçli farkındalık ölçeği puanları, savunma biçimleri testindeki nevrotik alt boyutundan aldıkları puanları anlamlı düzeyde ve negatif yönde yordarken, öz-şefkat ölçeği puanları ise bu alt boyuttan aldıkları puanları anlamlı ve pozitif yönde yordamaktadır. Benzer şekilde, bilinçli farkındalık ölçeği puanlarının savunma biçimleri testindeki ilkel alt boyutundan aldıkları puanları anlamlı düzeyde ve negatif yönde, öz-şefkat ölçeği puanlarının ise anlamlı ve pozitif yönde yordadığı saptanmıştır. Bulgular literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate the relationship between defense mechanisms, mindful awareness, and self-compassion among university students. In this context, the ways in which defense mechanisms, mindful awareness, and self-compassion vary according to participants' demographic characteristics have also been explored. A total of 618 university students participated in the study. The relational survey model, which is part of general survey models, was employed in the study. The data collection tools included a Socio-Demographic Information Form, Mindful Awareness Scale, Defense Mechanism Test, and Self-Compassion Scale. Parametric analyses such as t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation, and multiple regression were used for data analysis since the data exhibited a normal distribution. The findings indicate that there is no significant relationship between university students' scores on the mindful awareness scale and the scores obtained from the mature sub-dimension of the defense mechanism test. However, a negative relationship was observed between the scores on the neurotic and primitive sub-dimensions. On the other hand, statistically significant and positive relationships were found between the self-compassion scale scores of the participating university students and the scores on the mature, neurotic, and primitive sub-dimensions of the defense mechanism test. The results suggest that university students' scores on the mindful awareness scale do not predict the scores they obtain from the mature sub-dimension of the defense mechanism test. However, it was determined that the scores on the self-compassion scale significantly and positively predict the scores on the mature sub-dimension. mindful awareness scale scores negatively predict the scores from the neurotic sub-dimension of the defense mechanism test, while self-compassion scale scores positively predict these scores. Similarly, it was observed that the scores on the mindful awareness scale significantly and negatively predict the scores from the primitive sub-dimension of the defense mechanism test, while the scores on the self-compassion scale positively predict these scores. The findings are discussed in line with the literature.