Üniversite öğrencilerinin kullandıkları savunma biçimlerinin duygusal okuryazarlık düzeylerine etkisi
The effects of the defense mechanism used by university students on their emotional literacy levels
- Tez No: 743980
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİRE OLCAY ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hem savunma mekanizmaları hem de duygular yaşamın her anında vardırlar. Bireylerin sağlıklı ve mutlu olabilmeleri hem kullandıkları savunma biçimlerinin düzeyi ve sıklığı ile ilgili, hem de duygularını ne kadar tanıdığı ile ilgilidir. Bireyler kendilerinin ve diğerlerinin duygularının ne kadar farkında olurlarsa iletişimleri o kadar gelişir. Kişiler arası ilişkilerin ve iletişimin en önemli olduğu meslek gruplarından biri de sağlık bilimlerini içeren meslek gruplarıdır. Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin kullandıkları savunma biçimlerinin duygusal okuryazarlık düzeylerine etkisi incelenecektir. Araştırma evreni, 2021-2022 bahar dönemi Ege Üniversitesi sağlık bilimleri alanındaki lisans eğitimi veren fakültelerde okuyan öğrencilerden oluşmakta olup n=6575'tir. Araştırmanın örneklemini, görülme sıklığı bilinmeyen durumlarda kullanılan denklemle hesaplanan araştırmaya katılmayı kabul eden 365 kişiden oluşturmaktadır. Veri toplamada kullanılan araçlar ''Sosyodemografik Veri Formu'', ''Savunma Biçimleri Testi'', ''Duygusal Okuryazarlık Ölçeği'' ölçeklerdir. Çalışmada kullanılan immatür savunmalar üst boyutu erkeklerde kadınlardan yüksek bulunurken en yüksek diğerlerinde bulunmuş; eczacılık öğrencilerinin diş hekimliği ve hemşirelik öğrencilerinden daha fazla, tıp fakültesi öğrencilerinden ise daha az matür savunmalar üst boyutunu kullandığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Both defense mechanisms and emotions are present in every moment of life. The ability of individuals to be healthy and happy is related to both the level and frequency of defense styles they use and how much they recognize their emotions. The more aware individuals are of their own and others' emotions, the better their communication will be. One of the occupational groups in which interpersonal relations and communication are the most important is the occupational groups that include health sciences. In this study, the effects of the defense styles used by university students on their emotional literacy levels will be examined. The population of the research consists of students studying at the faculties of health sciences at Ege University in the spring semester of 2021-2022, with n=6575. The sample of the research, It consists of 365 people who agreed to participate in the research, calculated with the equation used in cases where the incidence is unknown. The tools used in data collection are the“Sociodemographic Data Form”,“Defense Styles Test”,“Emotional Literacy Scale”scales. While the upper size of the immature defenses used in the study was higher in men than in women, the highest was found in the others; It has been found that pharmacy students use the mature defenses upper dimension more than dentistry and nursing students, and less than medical school students.