Örgütsel yabancılaşmanın yordayıcısı olarak farklılıkların yönetimi
Management of differences as a organizer of organizational foreigners
  1. Tez No: 541375
  2. Yazar: ALİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN BİLGE KESKİNKILIÇ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Araştırmanın amacı, eğitim kurumlarında farklılıkların yönetiminin örgütsel yabancılaşmaya etkisini incelemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemindedir. Bu araştırmanın evrenini, İstanbul ili Sultangazi İlçesindeki okullarda görev yapan 3521 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Sultangazi ilçesinde okul türüne ve okul büyüklüğüne göre belirlenen okullardan 371 öğretmen oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında 'İşe Yabancılaşma Ölçeği' ile 'Farklılıkların Yönetimi Ölçeği' ve demografik özelliklerden oluşan bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler olarak frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Değişkenler arasında farklılığı ortaya koyabilmek için ikili karşılaştırmalarda t testi, ikiden fazla değişken gruplarının karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla korelasyon analizinden, bağımlı değişkenin bağımsız değişkeni yordama düzeyini belirlemek için ise regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, farklılıkların yönetiminin boyutları ile örgütsel yabancılaşmanın boyutları arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Farklılıkların yönetiminin bireysel tutum ve davranışlar boyutu ile örgütsel yabancılaşmanın yalıtılmışlık boyutu arasında negatif yönlü yüksek düzeyde, güçsüzlük, anlamsızlık ve okula yabancılaşma boyutlarında ise negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki saptanmıştır. Örgütsel değerler ve normlar ile örgütsel yabancılaşmanın okula yabancılaşma ve anlamsızlık arasında negatif yönlü orta düzeyde, yalıtılmışlık ve güçsüzlük ile negatif yönlü yüksek düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Yönetsel uygulamalar ve politikalar boyutu ile örgütsel yabancılaşmanın okula yabancılaşma, yalıtılmışlık ve anlamsızlık boyutlarında negatif yönlü orta düzeyde, güçsüzlük boyutu ile negatif yönlü yüksek düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, farklılıkların yönetiminin örgütsel yabancılaşmanın yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Farklılıkların yönetiminin yönetsel uygulamalar ve politikalar ile bireysel tutum ve davranışlar alt boyutlarının güçsüzlük, anlamsızlık, yalıtılmışlık ve okula yabancılaşma biçimindeki örgütsel yabancılaşma düzeyinin anlamlı birer yordayıcısı olduğu ancak örgütsel değerler ve normların alt boyutunun güçsüzlük, anlamsızlık, yalıtılmışlık ve okula yabancılaşma düzeyinin anlamlı bir yordayıcısı olmadığı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the effects of management of differences in organizational alienation in educational institutions. The research is in the relational screening method of quantitative research methods. The research consists of 3521 teachers working in the public and private schools of the Sultangazi District National Education Directorate in Istanbul. The sample of research consists of 371 teachers from different schools in Sultangazi which are determined by their sizes and types. In the collection of data, the 'Work Alienation Scale' and the 'Diversity Management Scale' and the information form consisting of demographic characteristics were used. Frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation were used as descriptive statistical methods. In order to reveal the difference between the variables, the distribution was normal in the paired comparisons, and t-test and oneway analysis of variance (ANOVA) was used to compare the groups of more than two variables. In order to determine the relationship between variables, regression analysis was used to determine the relationship between independent variables. As a result of the research, it was determined that there was a significant relationship between the dimensions of the differences management and the dimensions of organizational alienation. A negative correlation was found between the dimension of individual attitudes and behaviors of the differences management and the isolation dimension of organizational alienation. Organizational morals and norms and organizational alienation were found to be negatively correlated with school alienation and meaninglessness at a moderate level, with a negative relationship with isolation and weakness. Administrative alienation with administrative practices and policies dimension has been found to be negatively correlated with the level of alienation, isolation and nonsense, and a high level of negative relationship with weakness dimension. As a result of the study, it was determined that the management of differences is the predictor of organizational alienation. It was determined that the dimensions of managerial practices and policies and individual attitudes and behaviors of differences management were significant predictors of the level of organizational alienation in terms of weakness, meaninglessness, isolation, and alienation of school