Ortomorfizmalar
Orthomorphisms
  1. Tez No: 541387
  2. Yazar: HÜSEYİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada pozitif operatörlerin önemli bir sınıfı olan ortomorfizmalar kümesinden yararlanarak merkezcil operatörler hakkında bilgi verilmiştir. Ortomorfizmalar uzayı ve vektör latisin merkezi arasındaki ilişkiler karşılaştırılmıştır. Merkezcil operatörler ve bunların sıra dualleri ile ilgili güncel bilgilerden yararlanarak merkezin genişletilmesi sağlanmıştır. Bir Banach latiste Orth(E) = Z(E) oldu˘gu durumlar incelenerek buradaki merkez sıra duallerine genişletilmiştir. Bunun yanında biortomorfizmalar incelenmi¸stir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has provided information about central operators by practising upon orthomorphisms which is an important class of positive operators. It has been compared the relationships between the orthomorphisms space and the center of vector lattice. It is provided the expansion of the center by utilizing central operators and updated information about their order dual. By examining some cases about Orth(E) = Z(E) in Banach lattice, this centre has been extended to its order duals. Moreover biorthomophisms have been examinated.