Coaxial ridge waveguide and horn antenna
  1. Tez No: 5414
  2. Yazar: UFUK KAZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTUNKAN HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET EŞEKSENEL (KOAKSİYEL) ÇIKINTILI DALGA KLAVUZU VE HORN ANTEN KAZAK, Ufuk Yüksek Lisans Tezi : Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü. Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Altunkan HIZAL Şubat 1989 ; 117 sayfa Bu çalışmada, dikdörtgen çıkıntılı ve eşeksenel (koaksiyel) çıkıntılı dalga klavuzlarının kesim frekansları ve karakteristik empedansları teorik olarak analiz edilmiştir. Adı geçen dalga klavuzlarının kesim frekanslarının çözümü için bilgisayar programları geliştirilmiş ve Newton _ Raphson iterasyonu kullanılmıştır. Koaksiyel çıkıntılı dalga klavuzunda, TEı ı ve TE31 modları, saklanmış enerjileri kullanarak, enlemsel rezonans metodu ile çözülmüştür. Yazılan bilgisayar programları ile TE modlarının kesim frekans çözümleri dalga klavuzlarının fiziksel bir boyutuna göre normalize edilerek hesaplanmıştır. Bilgisayarda elde edilen verilerle, koaksiyel çıkıntılı dalga klavuzunun kesim frekansları (fen ve fc3i) tasarım eğrileri normalize edilmiş dalga klavuzu parametreleri için çizilmiştir. Bu eğriler kullanılarak,geniş frekans bantlı (4-12 GHz) koaksiyel çıkıntılı horn anten tasarlanmıştır. Anten bronz madeninden, torna ve freze yardımıyla imal edilmiştir. Dikdörtgen çıkıntılı dalga klavuzunun bilgisayar neticeleri tablolar halinde ekte sunulmuş ve iki takım veri için örnek tasarım eğrileri çizilmiştir. İmal edilen antenin, radrasyon patternleri, geri yansıma kaybı (“VSWR”) ve kazancı ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar ümit vericidir. £_düzlemindeki radrasyon patterni iyileştirmek için de anten üzerinde mode kesici çalışmalar yapılmıştır. Mode kesici IE] ive TE31 arasında bir ara mode olan TE21 kesmek için düşünülmüştür. Anahtar Sözcükler : Dairesel Dalgaklavuzu, Dikdörtgen Dalgaklavuzu, Eşeksenel (Koaksiyel) Dalgaklavuzu, Genişbantlı Horn Anten, Koaksiyel Çıkıntılı Dalgaklavuzu, TE Modu, TEM Modu,TM Modu vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COAXIAL RIDGE WAVEGUIDE AND HORN ANTENNA KAZAK, Ufuk M.S.in EJE£. Supervisor : Prof. Dr. Altunkan HIZAL February, 1989 : 117 pages In this study, solution of the cutoff frequencies and the characteristic impedance for the rectangular and the coaxial ridge waveguides are analyzed. Computer programs for both waveguide structures are developed to solve the cutoff equation using the Newton _ Raphson iteration method. The coaxial double ridge waveguide analysis for the modes TEn and TE31 is based on the transverse resonance method using the stored energies. In the solution, the cutoff frequencies of the waveguides are normalized with respect to one of the characteristic dimension of the waveguide. A broadband (4-12 GHz) coaxial ridged horn antenna is designed using design curves drawn which include the cutoff wavelengths and the characteristic impedance of the coaxial ridge waveguide. Then an experimental work is undertaken in which a horn antenna is constructed from brass using lathe and milling machine. The radiation pattern, return loss and the gain of the antenna are measured. The results are quite promising. 111To improve the radiation pattern of the antenna in the E _ plane. a mode suppressor which does not allow the propagation of the TE21 mode, intermediate to the TEn and the TE31 modes, is used. Key Words : Broadband Horn Antenna, Circular Waveguide, Coaxial Waveguide, Coaxial Ridge Waveguide, Rectangular Ridge Waveguide, TE Modes, TM Modes. IV