Presenteizm (işte varolamama) ile iş performansı (görev performansı ve bağlamsal performans) arasındaki ilişkilerin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research for determining the relationships between presenteeism and job performance (task performance and contextual performance
- Tez No: 541452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüz iş dünyasının oldukça yoğun temposunda çalışanların hayatın en önemli değeri olan sağlıklarını bile göz ardı edip işyerinde bulundukları görülmektedir. Çalışanların bu şekilde iş yerinde bulunmaları presenteizm (işte varolamama) kavramıyla tanımlanmaktadır. Çalışma hayatının gerekleri içinde presenteizm yaşayan çalışanlar görevlerinin gereğini tam olarak yerine getirmekte sorunlar yaşayabilmektedir. Çalışan bireylerin önceden belirlenen amaçlara ne ölçüde ulaşıp ulaşmadığının göstergesi ise performans kavramı ile anlam kazanmaktadır. Performansın arzu edildiği yönde gerçekleşmesi gerek birey gerekse çalıştığı örgütte etkinliğe ulaşmayı sağlayacaktır. Bu bağlamda presenteizmin çalışanın performansını nasıl etkileyeceği sorunsalından hareket edilerek bu araştırma yapılandırılmıştır. Araştırmanın temel amacı presenteizm (işte varolamama) ile iş performansı arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Bu temel amaç doğrultusunda presenteizmin iş performansı ile ilişkisi iş performansının boyutları olarak görev performansı ve bağlamsal performans açısından değerlendirilmektedir. Araştırma gerekli izinler alınarak Kastamonu Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi bünyesinde çalışan doktor ve hemşirelerin katılımı ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında anket tekniğinden yararlanılmıştır. Anketin oluşturulmasında katılımcıların presenteizm yönelimlerini belirlemek amacıyla“Stanford Presenteizm Ölçeği (SPS-6)”ve katılımcıların iş performanslarını belirlemek üzere ise“İş Performansı Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerin geçerliliğini test etmek amacıyla faktör analizi yapılmış, güvenilirliğini test etmek amacıyla Cronbach Alfa değerleri incelenmiştir. Araştırma hipotezleri korelasyon analizi ve regresyon analizinden yararlanılarak test edilmiştir. Elde edilen bulgular presenteizm (işte varolamama) ile iş performansı arasındaki ilişkiyi görev performansı ve bağlamsal performans açısından ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's business world employees who are working under intensive work atmosphere could discard their health in order to be at work. This kind of being at work is defined with the presenteeism concept. Within the requirements of working environment, an employee suffering from presenteeism can sometimes unable to fulfill the requirements of his work. The fulfillment of predetermined targets is indicated by performance. Leading the performance in a desirable way would increase the effectiveness of the employee and the whole of the organization. In this context, this research has been structured by taking consideration the issue of how presenteeism will affect the performance of the employee. The fundamental purpose of the research is to determine the relation between presenteeism and job performance. In order to achieve the main purpose, the relationship between presenteeism and job performance is evaluated in terms of task performance and contextual performance as dimensions of job performance. The research is conducted with the involvement of doctors and nurses working in Kastamonu Dr. Münif İslamoğlu State Hospital with getting the required permissions. For collecting the data of the research, questionnaire technique is used. In the questionnaire,“Stanford Presenteeism Scale (SPS-6)”is used to identify the presenteeism tendency of the participants. Furthermore,“Job Performance Scale”is used to determine their job performance. Factor analysis was performed to test the validity of the scales, and Cronbach Alpha values were examined to test their reliability. The hypotheses of the research were tested with correlation analysis and regression analysis. The findings reveal the relationship between presenteeism and job performance in terms of task performance and contextual performance.