Presenteizm (işte var olamama) ile iş performansı(görev performansı ve bağlamsal performans) ve örgütsel güven arasındaki ilişkilerin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determining the relationships between presenteism and job performance (task performance and contextual performance) and organizational trust
- Tez No: 926147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
İş dünyasında yoğun tempoda çalışanlar, hayatın en önemli değeri olan sağlık durumlarını göz ardı edip fedakârca çalışmaya devam etmektedirler. Çalışanların bu şekilde işlerinin başında bulunmaları presenteizm (işte var olamama) kavramıyla tanımlanmaktadır. İş hayatının içinde presenteizm yaşayan çalışanlar görevlerinin gereğini tam olarak yerine getirememekte ve sorunlar yaşayabilmektedirler. Önceden belirlenen hedeflere çalışanların ne ölçüde ulaşıp ulaşamadığının göstergesi ise performans kavramını akla getirmektedir. Performansın istenildiği yönde gerçekleşmesi hem birey hem de çalıştığı örgütte amaca ulaşmayı sağlayacaktır. Bu bağlamda presenteizmin çalışanın performansı üzerine nasıl bir etkisi olacağı sorunsalından hareket edilerek bu araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada sağlık çalışanlarının presenteizm (işte var olamama) iş performansı (görev performansı ve bağlamsal performans) ve örgütsel güven düzeylerinin belirlenmesi ve bu kavramlar arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Araştırma gerekli izinler alınarak Mersin Silifke Devlet Hastanesi bünyesinde görev yapan sağlık çalışanlarının katılımı ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yönteminden yararlanılmıştır. Anketin oluşturulmasında katılımcıların presenteizm yönelimlerini belirlemek amacıyla“Stanford Presenteizm Ölçeği (SPS-6)”, çalışanların örgütlerine olan güveni ölçmek için“Örgütsel Güven Ölçeği”ve katılımcıların iş performansını saptamak üzere“İş Performans Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında yapılan analizler neticesinde örgütsel güvenin işte var olamama, görev performansı ve bağlamsal performans üzerinde pozitif etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan işte var olamamanın görev performansı ve bağlamsal performans üzerinde etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the busy pace of the business world, employees are seen to be at work devotedly, ignoring their health, which is the most important value of life for all people. This kind of presence of employees at work is defined by the concept of presneteism (non-presence at work). Employees who experience presenteeism in business life cannot fully fulfill their duties and may experience problems. The indicator of the extent to which employees achieve or fail to achieve predetermined goals brings to mind the concept of performance. Realizing the performance in the desired direction will enable both the individual and the organization he/she works for to achieve the goal. In this context, this research was conducted based on the problematic of what effect presenteeism will have on the employee's performance. This research aims to determine the presenteeism (inability to be present at work), job performance (task performance and contextual performance) and organizational trust levels of healthcare workers and to determine the relationship between these concepts. The research was conducted with the participation of healthcare professionals working within Mersin Silifke State Hospital, after obtaining the necessary permissions. The survey method was used as a data collection tool in the research. In creating the survey, the“Stanford Presenteeism Scale (SPS-6)”was used to determine the presenteeism tendencies of the participants, the“Organizational Trust Scale”was used to measure the trust of employees in their organizations, and the“Job Performance Scale”was used to determine the job performance of the participants. As a result of the analyses conducted within the scope of the research, it was determined that organizational trust has a positive effect on presenteeism, task performance and contextual performance. On the other hand, it was determined that presenteeism has no effect on task performance and contextual performance.