TEOG sınavı İngilizce sorularının İngilizce öğretim programına uygunluğu ve yenilenmiş bloom taksonomisine göre sınıflandırılması
Alignment of TEOG English questions to the English language teaching curriculum and classification according to the renewed bloom taxonomy
  1. Tez No: 541476
  2. Yazar: MERVE GÖKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, TEOG Sınavlarında öğrencilere yöneltilen İngilizce sorularının 8. sınıf İngilizce Dersi Öğretim Programı'na uygunluğunu belirlemek ve 2016- 2017 eğitim-öğretim yılı birinci ve ikinci dönemine ait TEOG sınavı İngilizce sorularının Yenilenmiş Bloom Taksonomisindeki yerlerine göre soruların ilgili kazanımları ölçme düzeylerini belirlemektir. Yöntem: Bu çalışmada, TEOG sınavı I. ve II. dönem İngilizce sorularının 8. sınıf İngilizce Dersi Öğretim Programına uygunluğu betimsel tarama modeli ile belirlenmiştir. Bu amaca yönelik olarak, Afyon ilindeki devlet ortaokullarında görev yapmakta olan 158 İngilizce öğretmeninin görüşleri anket yoluyla elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmındaysa, 2016-2017 akademik yılı I. ve II. Dönem TEOG İngilizce testi soruları Yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre sınıflandırılmıştır. Bu soruların hangi taksonomik seviyede olduğunu belirlemek için öncelikle literatür taraması yapılmıştır ve elde edilen veriler tablo halinde gösterilmiştir. Bulgular: Bulgulara göre TEOG sınavı İngilizce sorularının ilgili kazanımları ölçme yeterliliği konusunda öğretmenler olumlu düşüncelere sahiptirler. Bunun yanında Yenilenmiş Bloom Taksonomisi'nin bilgi boyutunda üst bilişsel bilgi türünü ölçen soru bulunamamıştır. Araştırma kapsamında incelenen sorular arasında çözümlemek, değerlendirme ve yaratmak basamaklarını ölçen sorulara rastlanmamıştır. Sonuç ve Öneriler: Araştırmanın sonucunda sınavda yer alan soruların 8. sınıf İngilizce kazanımlarına uygun olduğu, ancak tüm kazanımların TEOG sınavlarıyla ölçülemediği saptanmıştır. İngilizce Dersi Öğretim Programı ile öğrencilere dinleme, konuşma, okuma, yazma becerileri ve dil bilgisi kazanımlarının kazandırılması hedeflenmiştir. Bu sebeple öğrencilerin başarılarını ve İngilizce Dersi Öğretim Programında belirtilen kazanımların ne kadarını edindiklerini tam olarak ve yeterli düzeyde ölçebilmek; ya dört beceri ve dil bilgisi kazanımlarını tam ve yeterli düzeyde, tek başına ölçebilecek bir ölçme aracı geliştirmekle ya da her beceri ve dil bilgisi kazanımları için tam ve yeterli seviyede ölçebilecek birden fazla ölçme aracı tercih etmekle mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to determine the alignment of English language questions at TEOG Exam to 8th grade English Language Teaching Curriculum and determine the place of 2016/2017 academic year first and second period English language questions in Renewed Bloom Taxonomy, to determine the measuring level of the objectives of these questions. Method: In this survey, descriptive survey model used. The data was gathered from two different study groups. The first group was formed for document analysis and this context 2016-2017 academic years TEOG English questions and 8th grade English Language Lesson Curriculum were examined. The other study group was formed from English language teachers who have been working in public secondary schools in Afyon. There are two dimensions of this study. The first is to take opinions of teachers about suitability of 2016-2017 academic year first and second term TEOG English questions to 8th grade English Language Lesson Curriculum. For this purpose the opinions of 158 English Language teachers who are working in public secondary schools were obtained through surveys. In the second dimension of this study, English questions of 2016-2017 academic year first and second term TEOG exam were classified according to the Renewed Bloom Taxonomy. To determine taxonomic level of these questions literature survey was made. According to the evaluations from the data obtained are shown in the table. Results: According to the results, we see that the teachers have positive thoughts about the measuring adequacy of TEOG English questions. Besides this, there was no question which measures metacognitive knowledge in the knowledge dimension of Revised Bloom's Taxonomy. Among the questions examined within the scope of the research, there was no question to measure the analyze, evaluate, and create stages. Conclusion and Suggestions: In accordance with results, English questions were appropriate to the objectives of 8th grade English course, but it was deduced that not all of the objectives were evaluated in TEOG exam. English Language Lesson Curriculum aims to make students gain listening, speaking, reading, and writing skills and grammar skills. In this respect, it is only possible to assess the students' achievement and measure sufficiently and exactly to what extent they achieve the objectives stated in the curriculum by either developing one single instrument which can assess the four skills and grammar sufficiently and exactly or giving preference to multiple instruments which can assess the objectives for every skill and grammar separately.