Organizational citizenship behavior, leader–member exchange, and organizational justice in Albanian higher education institutions
Arnavut yüksek öğretim üyelerin örgütsel vatandaşlık davranışına etkisi, lider-üye etkileşimin ve örgütsel adaletin rolü
- Tez No: 541477
- Danışmanlar: PROF. NEBAHAT NİSAN GÖKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Örgütsel Vatandaşlık Davranışları (ÖVD), işverenler tarafından en çok talep edilen davranışların arasındadır. Örgütsel Adalet Algıları (ÖAA) ve Lider-Üye Etkileşimi (LÜE) en iyi ÖVD belirleyicilerin arasında belirlenmiştir. Bu çalışmada, bir yandan ÖAA'nın ve LÜE'nin ÖVD üzerindeki etkilerini, diğer yandan da ÖAA'nin LÜE üzerindeki etkisini araştırmak için Sosyal Etkileşim Teorisine dayanan bir model kullanıldı. Araştırmanın örneklemi Arnavutluk'taki Yükseköğrenim Kurumlarında (YÖK) tam-zamanlı çalışan 132 Arnavut Akademisyenden oluşmaktadır. Modelin ve hipotezlerin geliştirilmesinde ülkenin ekonomik kalkınma seviyesi, Arnavutluk'taki YÖK'lerin mevcut durumu ve Hofstede ulusal kültür modelinde belirtildiği gibi Arnavut toplumunun kültürel profili dikkate alınmıştır. ÖVD ölçmek için Podsakoff vd. (1990), LÜE ölçmek için Scandura ve Graen (1984), ve ÖAA ölçmek için Colquitt (2001) kaynakları kullanılarak sorular hazırlandı. Cevaplar, e-posta ile gönderilen bir anket kullanılarak elde edildi. Çoklu doğrusal regresyon analizi kullanarak araştırma sonucunda: dağıtım adaletin hem ÖVD'i hem de LÜE'i anlamlı ve pozitif yönde etkilediği görülmüş, ayrıca bilgisel adalet ile LÜE arasında anlamlı ve pozitif yönde biri ilişki bulunmuştur. Bulguların yorumları ve Arnavutluk'taki YÖK'lerin yönetimiyle ilişkin çıkarımlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational citizenship behaviors (OCBs) are among the most desired behaviors by employers. Perceived fairness, measured through organizational justice (OJ), and the quality of the relationship that an employee has with their immediate supervisor, measured by leader-member exchange (LMX), have been identified among the best predictors of OCB. A model based on social exchange theory was used to investigate the impact of OJ and LMX on OCB, on the one hand, and the impact of OJ on LMX, on the other. The sample of the study consists of 132 Albanian academics working full-time in higher education institutions (HEIs) in Albania. Economic development level of the country, current state of the HEIs in Albania, and the Albanian society's cultural profile, as indicated by the Hofstede model of national culture, were taken into consideration in the development of the model and hypotheses. Scales developed by Podsakoff et al. (1990) for OCB, Scandura and Graen (1984) for LMX, and Colquitt (2001) for OJ were utilized for the operationalization of each construct. Responses were obtained using a questionnaire that was sent by e-mail. Multiple linear regression analysis revealed distributive justice as an antecedent of both OCB and LMX, and informational justice as an antecedent only to LMX. Interpretation of results and implications for the management of the HEIs in Albania are presented.