Turkish state elementary English language teachers' opinions and perceptions of the changes within 4+4+4 curriculum innovation in the light of their awareness of 'English as a lingua Franca' and beliefs about English language teaching
Türk devlet ilköğretim İngilizce öğretmenlerinin 'ortak dil olarak İngilizce' farkındalıkları ve İngiliz dili öğretimine yönelik inanışları ışığında 4+4+4 eğitim reformu kapsamında yapılan değişikliklere yönelik düşünceleri ve algıları
- Tez No: 510878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk devlet ilköğretim okullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin 4+4+4 eğitim reformu kapsamında yapılan değişikliklere ilişkin düşüncelerini ve algılarını, öğretmenlerin 'Ortak Dil olarak İngilizce' kavramına dair farkındalıkları ve İngiliz Dili öğretimine yönelik inanışları ışığında araştırmaktır. Yeni İngilizce öğretim modelinin alanda beklenen etkiyi yaratıp yaratmadığını öğretmenlerin gözünden araştırmayı amaçlayan bu çalışma karma yöntemle yürütülmüş olup önce anketlerin ardından yarı-yapılandırılmış görüşmelerin uygulaması bağlamında açıklayıcı sıralı desen benimsenmiştir. Anket 167 katılımcıya uygulanmış olup aralarından seçilen 14 katılımcı ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Anket çalışmasına verilen cevaplar SPSS v. 15.0 programı ile analiz edilirken, yarı-yapılandırılmış görüşme sorularında içerik analizi tercih edilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde Türk devlet ilköğretim okullarında çalışan İngilizce öğretmenlerinin küreselleşme gerçeği ve İngiliz Dili Eğitimi üzerindeki etkilerini farkında oldukları fakat bu farkındalığa rağmen İngilizceyi anadil olarak konuşan kişileri ve ilgili unsurları ulaşılması gereken bir hedef olarak gördükleri tespit edilmiştir. Yeni öğretim modelinin nihai hedefinin 'İngilizcenin iletişim için kullanılmasını sağlamak' olduğunu bildikleri görülen İngilizce öğretmenleri yeni modelin ve kitapların eski dönemlerle karşılaştırıldığında bunu sağladığını dolayısıyla beklenen etkiyi yarattığını düşünürken, söz konusu müfredatın ve materyallerin 'Ortak Dil olarak İngilizce' kavramının gereği olan farklı İngilizce çeşitlerini, öğrencilere farklı İngilizce aksanları tanıtmayı sağlayacak dinleme aktivitelerini ve İngilizcenin çeşitli kültürlerdeki farklı kullanımlarını gösteren dil aktivitelerini içermediğini düşünmektedirler. Ayrıca öğretmenlerin revize edilen İngilizce kitaplarına dair bazı düşüncelerinin sınıflar bazında anlamlı farklılıklar gösterdiği görülmektedir. Öte taraftan yeni öğretim modelinin kazanımları doğrultusunda içeriği yenilenen TEOG sınavının öğretmenler üzerindeki negatif etkileri konusunda tüm katılımcıların ortak görüşü paylaştıkları ve söz konusu sınavın içeriğinin dilin günlük kullanımını teşvik edecek nitelikte olmasına rağmen İngilizcenin iletişim için öğretilmesi kavramına hizmet etmediğini düşündükleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The current study aims to investigate Turkish state elementary EFL teachers' opinions and perceptions of the changes within 4+4+4 curriculum innovation in the context of their ELF-awareness and beliefs about English language teaching. With the intent of understanding whether new learning model for English has created the anticipated transformation in the field from EFL teachers' eyes, mixed-methods methodology is followed in the current study. In that interviews were performed following questionnaires, a sequential explanatory design is adopted. The questionnaire was implemented to 167 participants among whom 14 EFL teachers were chosen for semi-structured interviews. Quantitative data obtained from questionnaire survey were analysed via SPSS v.15.0 while content analysis was preferred for semi-structured interviews questions. The findings obtained indicate that despite their familiarity with the fact of globalisation and its impact on ELT, Turkish EFL teachers regard 'native speakers' and the related elements as a target supposed to be reached. Having known the ultimate target of the new model is to provide with the use of English for communication; EFL teachers think that redesigned curriculum and coursebooks enable this in turn creating the expected impact compared to the previous periods. However, EFL teachers believe that new model and coursebooks do not serve for the purpose of 'ELF' in terms of not including various Englishes, listening activities enabling the introduction of different English accents and language activities displaying different uses of English in various cultures. Also, it is seen that EFL teachers' opinions regarding revised coursebooks show significant differences varying by the grades. On the other hand, the whole teachers are found to share the same opinion as regards the negative impact of TEOG exam on themselves which was redesigned in line with the gainings of new curricular model. Although they acknowledge that the content of TEOG exam is such as to encourage the daily use of target language, teachers do not think that it serves for the purpose of 'Teaching English for Communication'.