Tanpınar'ın şiirlerini modernizm bağlamında Deniz Feneri'nden Seyretmek
Looking through Tanpinar's poems from the perspective of to the lighthouse in the context of modernism
  1. Tez No: 541478
  2. Yazar: NURGÜL KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN SAĞLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Edebiyatı türlerin ötesinde bir evren olarak düşünerek yola çıkılan bu çalışmada Ahmet Hamdi Tanpınar'ın şiirleri ile Virginia Woolf'un Deniz Feneri romanı karşılıklı okunmuştur. Tanpınar şiirlerini başka bir edebi metnin içinde seyretmekle Tanpınar şiirini evrensel bir boyuta taşımak amaçlanmıştır. Modernizmin izlerini takip ederek birbirine eklemlenen bu metinler, karşılaştırmalı edebiyatın sunduğu imkânları genişletmesi açısından önemlidir. Ahmet Hamdi Tanpınar ve Virginia Woolf, zaman kavramı üzerine derin tasavvurları olan iki yazardır. Seçilen metinlerin özellikle Bergsoncu zaman anlayışıyla etkileşimi de dikkate değerdir.
Özet (Çeviri)
In this work, getting under the way by considering the literature as a universe beyond genres, Ahmet Hamdi Tanpınar's poems and Virginia Woolf's novel, To the Lighthouse have been read comperatively. It is aimed to carry Tanpınar's poems to a universal dimension by watching over the poems while they navigate within another literary text. These texts, corded by following Modernism's impressures, are important for extending resources that comperative literature provides. Ahmet Hamdi Tanpınar and Virginia Woolf are two great literary figures who envision on time concept thorougly. The interaction between chosen texts and Bergsonian time concept is worthy of consideration.