The impact of content marketing on consumers' purchase intention for home appliances: A study in Afghanistan içerik pazarlamanin tüketicilerin ev gereçlerine yönelik satın alma istekleri üzerindeki etkisi: Bir Afganistan çalışması
- Tez No: 541479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Pazarlamanın temel ve kritik misyonu tüketicilerin satın alma isteklerini etkilemektir ve içerik pazarlamanın da hedefi bu şekildedir. Bugünlerde içerik pazarlama tüm dünyada en etkili ve en pratik pazarlama yöntemlerinden biri gibi görünmektedir. İçerik pazarlama karlı müşteri eylemi amacıyla net bir şekilde tanımlanmış ve algılanmış hedef kitleyi cezbetmek, elde etmek ve angaje etmek üzere değerli bir içeriği yaratmak ve paylaşmak için yapılan herhangi bir pazarlama veya iş sürecidir. Bu çalışmanın amacı içerik pazarlamanın tüketicilerin satın alma arzularını nasıl etkilediğini ve ev aletleri için yeni tüketiciler kazanmada şirketlerin pazarlamacıları tarafından nasıl yönetilebileceğini keşfetmektir. Bu araştırmanın hedefi içerik pazarlamanın Afgan tüketicilerin ev aletleri alma arzularını etkileyip etkilemediğini belirlemektir. Bu etkinin yaş, eğitim seviyesi, meslek, aylık gelir ve aylık internet kullanımı gibi demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini ölçmek için Afganistan'da 384 kişi üzerinde bir anket çalışması yapıldı ve veriler SPSS programı 22.versiyonu ile analiz edildi. Bu çalışma beş temel kısımdan oluşmaktadır: giriş, literatür incelemesi, kavramsal çerçeve ve hipotezler, araştırma metodu (analiz ve bulgu) ve son kısım olan sonuç ve öneriler.
Özet (Çeviri)
The main and critical mission of marketing is to effect on consumers' purchasing intention and content marketing target is as well. Nowadays, content marketing seems to be one of the most effective and practical methods of marketing all around the world. Content marketing is defined as any marketing or business process for creating and sharing of valuable content to attract, acquire, and engage a clearly defined and understood target audience with the objective of profitable customer action. The purpose of this study is to explore how content marketing can affect the consumers' purchase intention and how it can be managed by marketers of companies to gain new consumers for home appliances. The aim of this research is to determine whether the content marketing affect or not affect the purchase intention of Afghan consumers for home appliances. To measure if this affection differs according to demographic variances such as: age, education level, occupation, monthly income and purpose of internet usage. However, the questionnaire of this study was conducted among the 384 people in Afghanistan and collected data is analysed by the SPSS program version 22. This study comprises five main parts such as introduction, literature review, conceptual framework and hypotheses, research methodology (analysis and finding), and in the last part is conclusion and recommendations.