Çeşitli bitki ekstrelerinin antibakteriyel aktivitelerinin araştırılması
Investigation of antibacterial activities of various plant extracts
- Tez No: 541491
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İNCİ TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
İnsanoğlu çok eski yıllardan beri bitkileri birçok hastalığın tedavisinde kullanmışlar ve başarılı sonuçlar almışlardır. Günümüzde birçok bitki ekstresi, özellikle Uzakdoğuda ve bizim ülkemizde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada; keçiboynuzu (Ceratonia siliqua), ebegümeci (Malva sylvestris), ökse otu (Viscum album), sarısabır (Aloe vera) ve nevruz otu (Linaria genistifolia) bitkilerinden elde edilen ekstrelerin minimum inhibitör konsantrasyonlarının (MİK) sıvı mikrodilüsyon yöntemi kullanılarak belirlenmesi amaçlandı. Bitkiler kurutularak toz haline getirildi. Hazırlanan toz halindeki bitki örneklerinden 20 gram tartılıp 24 saat metanol ile ekstraksiyonu (maserasyon yöntemi) yapıldı. Bu karışım Whatman kağıdı kullanılarak süzüldü. Daha sonra rotary evaporatörde (50°C'de) ekstrasyonda kullanılan çözücü tamamen uaklaştırıldı. Bitki ekstreleri analiz edilinceye kadar +4°C'de saklandı. Çalışmada elde edilen bitki ekstrelerinden 25 mg/mL'lik stok hazırlandı. Bitki ekstrelerinin beş standart suşa (Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumonia ATCC 700603, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Enterococcus faecalis ATCC 29212) karşı antibakteriyel etkileri Clinical and Laboratory Standards Institute önerileri doğrultusunda test edildi. Stok ekstraktlarının Mueller Hinton sıvı besiyeri ile son konsantrasyonu 6,25-0,05 mg/mL arası olacak şekilde mikropleytlerde dilüsyonları yapıldı. Gram negatif ve gram pozitif bakterilere etkili olan gentamisin çalışmanın kontrolü için kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen 4 bitki ekstresinin ilk konsantrasyonu olan 6,25 mg/mL'de, test edilen bakteri suşlarına antibakteriyel etki gösterdiği saptandı. Sadece Linaria genistifolia ekstresinin Standart E.coli suşunda MİK değeri 3,12 mg/mL olarak belirlendi. Sonuç olarak, test edilen bitki ekstrelerinin MİK değerleri yüksek bulunmuş ve yeterli antibakteriyel etki göstermediği saptanmıştır. Aynı bitkilerin farklı ekstraksiyon yöntemleri kullanılarak tekrar antibakteriyel etkilerinin araştırılmasının uygun olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since ancient times, human beings have used plants to treat many diseases and have achieved successful results. Today, many plant extracts were also used in the treatment of many diseases especially in the Far East and in our country. In this study; it was aimed to determine the minimum inhibitor concentrations (MIC) of extracts obtained from the leaves of Ceratonia siliqua, Malva sylvestris, Viscum albüm, Aloe vera and Linaria genistifolia plants by using liquid microdilution antibacterial activities. The plants were dried and powdered. Twenty grams of the prepared powdery plant samples were weighed and extracted with methanol for 24 hours (maceration method). This mixture was filtered by using Whatman paper. The solvent used in the extraction was then completely evapored in a rotary evaporator (50°C). Plant extracts were stored at +4°C until analyzed. Twenty five mg/mL stock was prepared from plant extracts which were obtained in this study. The antibacterial effect of plant extracts was tested against to five bacterial strains (Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumonia ATCC 700603, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Enterococcus faecalis ATCC 29212) according to intructions of Clinical and Laboratory Standards Institute. Stock extracts were diluted with Mueller-Hinton Broth in microplates to a final concentration of 6,25-0,05 mg/ml. Gentamicin, which is effective against gram negative and gram positive bacteria, was used a control of the study. It was observed that the antibacterial activity is against tested bacterial strains were observed at 6,25 mg/ml, which was the first concentration of 4 plant extracts included in this study. 3,12 mg/ml MIC value was determined in only standart E.coli strain against Linaria genistifolia extract. As a result, tested the plant extracts were found to have high MIC values an did not show enough antibacterial effect. It has been concluded that it would be appropriate to investigate the antibacterial effects of the same plants using different extraction methods.