Annelerin emzirme özyeterliliğinin ilk üç ayda bebeklerin beslenmesine olan etkileri
The effects of mothers self-efficacy of breastfeeding on babies feeding in first three months
  1. Tez No: 541514
  2. Yazar: ÖZGE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KAYA NARTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ANNELERİN EMZİRME ÖZYETERLİLİĞİNİN İLK ÜÇ AYDA BEBEKLERİN BESLENMESİNE OLAN ETKİLERİ Anne sütü, yenidoğan bebeğin en önemli gıdasıdır. Emzirme ile anne ve bebek arası bağ kurularak anne sütü alımının devamı sağlanabilmektedir. Ülkemizde anneler bebeklerini sadece anne sütü ile emzirmeye başlamakta ancak ilk altı ay sadece anne sütü verme politikası sağlanamamaktadır. Bu durumun birçok etkeni olmakla birlikte emzirme özyeterliliği, emzirmenin devamını sağlayan önemli bir faktördür. Çalışmamızda, ilk üç ay içinde annelerin emzirme özyeterliliğinin bebeğin beslenmesine olan etkilerini araştırmak böylelikle bebeğin anne sütü ile beslenmesine engel olan nedenlerin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmamızda prospektif olarak hastanemizde doğum yapmış 250 anne ve bebeği incelenmiştir. Annelerin sosyodemografik özellikleri, emzirme durumu, mama verme durumu, bebeklerin üç aydaki aylık kilo artışları incelenmiş ve annelerin emzirme özyeterlilikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF MOTHERS SELF-EFFICACY OF BREASTFEEDING ON BABIES FEEDING IN FIRST THREE MONTHS The breast milk is the most important nutrient of the newborn baby. Breastfeeding can be provided by building a relation between the mother and the baby. In our country, mothers begin to breastfeed their babies only with breast milk, but exclusively breastfeeding in the first six months policy cannot be provided. Although there are many factors, breastfeeding self-efficacy is an important factor in sustaining breastfeeding. In our study, it was aimed to research the effects of breastfeeding self-efficacy of the mothers on the feeding of the baby in the first three months and thus to find the reasons that prevent the feeding of the baby with breast milk. In our study, 250 mothers and their babies, who gave birth in our hospital, were examined prospectively. The sociodemographic characteristics of the mothers, breastfeeding status, feeding status, monthly weight gain of babies in three months were examined and breastfeeding self-efficacy of mothers was evaluated.