Bulk-fill kompozit reçinelerin farklı tekniklerle uygulanmasının monomer dönüşüm derecesi ve mikrosertlik üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of degree of conversion and microhardness of bulk-fill composites applied with different techniques
  1. Tez No: 541566
  2. Yazar: ZEYNEP HALE KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TARIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmanın amacı bulk-fill kompozitlerin [Tetric EvoCeram Bulk Fill (TECBF), SonicFill 2 (SF), Fill-Up (FU)] 8 ve 4 mm çapında farklı uçlara sahip LED ışık kaynağıyla polimerizasyonlarının ve kompozitlere ön ısıtma işlemi uygulanmasının materyalin monomer dönüşüm derecesi ve mikrosertliği üzerine etkisinin geleneksel bir kompozit ile [Tetric EvoCeram (TEC)] karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. 140 örnek (n=5) oda sıcaklığında veya 55oC'ye ısıtılarak 4 mm çapında kalıplara (delrin) TEC 2 mm, TECBF 4 mm, SF 5 mm ve FU 10 mm kalınlığında yerleştirilerek ışıkla sertleşen kompozitler Demi Plus LED ışık kaynağıyla 10 sn polimerize edilmiştir. 37oC'de karanlık ve kuru ortamda 24 saat bekletilen örneklerden 70 adedinin üst yüzeyleri cilalanmış, üst ve alt yüzeylerinden Vickers mikrosertlik cihazı ile sertlik ölçümleri yapılmıştır. Toz haline getirilen diğer 70 örneğin FTIR-ATR cihazı ile monomer dönüşüm dereceleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of preheating and curing bulk-fill composites [Tetric EvoCeram Bulk Fill (TECBF), SonicFill 2 (SF), Fill-Up (FU)] cured with LED having 4 mm or 8 mm diameter light guide tips on degree of conversion and microhardness, and to compare the results with a conventional composite [Tetric EvoCeram (TEC)]. A total of 140 composite specimens (n=5) at room temperature or preheated at 55°C were placed in 4 mm diameter molds (delrin) in different thicknesses (TEC 2 mm, TECBF 4 mm, SF 5 mm and FU 10 mm). Light-cured composites were cured with Demi Plus LED light curing unit for 10 seconds. After all specimens were stored in dry and light-proof containers at 37 °C for 24 h, only the top surfaces of 70 specimens were polished and Vickers microhardness values of both of top and bottom surfaces of the specimens were measured. Other 70 specimens were pulverized into fine powder with a mortar and pestle and then, the degree of conversion values of the specimens were measured with FTIR-ATR.