Targeted photosensitizers and controlled singlet oxygen generation for therapeutic applications
Terapötik uygulamalar için hedeflenmiş fotoduyarlaştırıcılar ve kontrollü singlet oksijen üretimi
  1. Tez No: 541573
  2. Yazar: ESMA UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kanserin fotodinamik terapisi birçok üstün özelliği ve potansiyeli barındırmasından ötürü, çok önemli bir role sahiptir. Kanserin fotodinamik terapi uygulamalarının geliştirilmesinin gitgide artması göz önüne alındığında, fotodinamik çalışmanın seçiciliğinin yükseltilmesi aşikar bir seçenektir. Mitokondri, vücutta reaktif oksijen türlerinin kaynağı olarak, hedeflemek için en uygun organellerden biridir. Trifenil fosfonyum katyonunun çok uygun bir mitokondri hedef ajanı olduğunu savunan çok fazla sayıda bulgular mevcuttur. Fotodinamik terapinin diğer bir yönü, 1O2 salınımı yapabilmek için yükselen sıcaklık veya iyon konsantrasyonunu algılayabilen zeki moleküller oluşturmayı gerektirir. Naftalin ve antrasen gibi halkalı endoperoksitler, 1O2 depolayarak ve uygun koşullar sağlandığında yeniden üreterek, bu istenilen amaca ulaşmamıza olanak sağlar. 1,4-Dimetilnaftalin'in 2 pozisyonu sterik olarak engellenmiş olduğunda, sikloreversiyonun yarı ömrü en az 100 kat artırılabilir. Florür iyonlarının silikofil doğasından yararlanarak, özgün ilaç tasarım perspektifi önerilebilir. Sonuncu projede, endoperoksit sikloreversiyonuna neden olacak fakat nekrotik hücre ölümü gerçekleştiremeyecek kademede manyetik hipertermi hedeflenmiştir. Kontrollü singlet oksijen üretimi için dokuya nüfus eden alternatif manyetik akım uygulaması, bu proje için nihai amaçtır.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy of cancer plays a pivotal role due to its many superior features and potential. Considering the pathways for improving the practice of PDT of cancer is gradually increasing, enhancing the selectivity of photodynamic action is an obvious choice. Being the source of reactive oxygen species in the body, mitochondrion is one of the most proper organelles to target. There is plethora of findings suggesting that triphenlyphosphonium cation is a very favorable mitochondria targeting agent. Another aspect of PDT requires creation of smart molecules which respond to either the increased temperature or ion concentrations in order to release 1O2. Cyclic endoperoxides of naphthalene and anthracene could help in achieving the desired objective of storing 1O2 and regenerating it again when appropriate conditions meet. The half-life cycloreversion of 1,4-Dimethylnaphthalene could be changed at least 100-fold when 2-position of the naphthalene is sterically hindered. Taking advantage of the fact that fluoride ions' silicophile nature, a novel perspective for drug design can be proposed. In the final project, a certain level magnetic hyperthermia, large enough to cause endoperoxide cycloreversion, but not large enough to cause necrotic death, is being sought after. Controlled generation singlet oxygen by the application of tissue penetrating alternating magnetic fields is the ultimate goal for that project.