Sıçanlarda sisplatin ototoksisitesine bağlı gelişen işitme kayıplarında etanercept bileşiğinin profilaktik olarak koruyucu etkinliğinin araştırılması
The evaluation of profilactic etanercept treatment efficacy in rats with hearing loss due to cisplatin ototoxicity
  1. Tez No: 480835
  2. Yazar: SİNEM DAŞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TOPDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda sıçanlarda etanerceptin, sisplatin ototoksisitesine karşı işitme üzerine profilaktik etkisinin distortion product otoakustik emisyon (DPOAE) işitme sonuçları ile gösterilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmaya 36 adet sağlıklı erişkin dişi albino sıçan ile başlandı. İlk gün ölen ve işitmesi kötü bulunan sıçanlar çalışma dışı bırakıldı. DPOAE işitme testinden geçen 31 ( n1=15, n2=16) adet dişi albino sıçan çalışmaya dahil edildi. 15 adet sıçana 0.gün intraperitoneal 6mg/kg tek doz etanercept verildi (etanercept grubu). Kontrol grubuna herhangi bir ilaç verilmedi. 24 saat sonra tüm sıçanlara intraperitoneal 16mg/kg sisplatin verildi. Çalışmanın 3. , 7. ve 21.günü tüm hayvanlanlara intraperitoneal 80mg/kg ketamin ve 10mg/kg xylazin verilerek sedasyon sağlandıktan sonra DPAOE ile işitme ölçümleri yapıldı. 21. gün ölçümler yapıldıktan sonra sedasyon altında dekapitasyon yapılarak hayvanlar sakrifiye edildi. Kaydedilen işitme değerleri hem iki grup arasında hem de grupların kendi içinde günlere göre karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmanın 3.gününde yapılan işitme testlerinde etanercept grubunda sadece 4599 Hz de işitme değerlerinde anlamlı düşüş izlenirken kontrol grubunda 6064 Hz ve 5654 Hz dışındaki tüm frekanslarda anlamlı düşüş izlendi. İki grup kendi arasında kıyaslandığında 3.gün 4921Hz ve üzeri frekanslarda; 7.gün 6064Hz ve üzeri frekanslarda; 21.gün ise 6494Hz ve üzeri frekanslarda iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark bulundu. Çalışmamızın özellikle 3.gününde etanercept ve kontrol grubunu karşılaştırdığımızda ; dp-gram değerlerinde 7dB SPL azalma saptanan kulak sayısı tüm frekanslarda kontrol grubunda daha fazla bulundu. Aynı gündeki inputoutput değerlerine baktığımızda ise bakılan 6000Hz, 8000Hz, 10000Hz frekanslarında özellikle 60db şiddetinden sonra ototoksisitenin daha belirgin hale geldiğini gördük. Bu oranı gruplar içinde yüzdeyle hesaplarsak; etanercept profilaksisi verilen grupta ortalama %10 ototoksisite geliştiğini, kontrol grubunda ise %56 oranında ototoksisite geliştiğini gördük. 21.günde ototoksisite gelişen kulakların bir kısmının db SPL değerlerinin yükseldiğini gördük fakat bunun istatistiksel bir anlamı yoktu. 7.günde ise bazı hayvanlarda ototoksisitenin yeni oluştuğu bazılarında ise herhangi bir değişiklik olmadığı görüldü. SONUÇ: Tek doz sisplatin uygulamasından 1 gün önce verilen etanercept erken dönemde gelişen sisplatin ototoksisitesini azaltmaktadır. Bu etki de özellikle 4500Hz üzerindeki frekanslarda ve 65dB ve üzeri şiddette ön plana çıkmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Etanercept, sisplatin, ototoksisite, DPOAE
Özet (Çeviri)
AİM: In our study, we aimed to evoluate audiological protective effects by distortion product autoacustic emission of etanercept in rats with hearing loss due to cisplatin ototoxicity. METERİAL AND METHODS: The study has been started with thirty six healthy female albino rats. The first day of study, five rats excluded because of death and bad hearing measurements. 31 rats had good measurements in DPOAE were included in the study. The zeroth day, etanercept was given by intraperitoneal administration to fifteen rats (etanercept group). No medication was given to control group. After twenty four hours, 16 mg/kg cisplatin was given by intraperitoneal administration to all rats. In the 3th, 7th, 21st day; after intraperitoneal 80 mg/kg ketamıne and 10 mg/kg xylazıne were administrated for sedation DPOAE test was repeated. In the 21st day after DPOAE test, animals were sacrifiated by decapitation. The measured values have been compaired either in two groups and the groups inside. RESULTS: Measurements of the 3th day, only in 4599Hz significant SPL decreasing was observed. In the 3th day in 4921 Hz and over frequencies, in the 7th day in 6064 Hz and over frequencies, in the 21st day in 6494 Hz and over frequencies a statistically significant defference was observed. In our study especially in the 3th day, 7 dB SPL decreasing detected ear in the control group was more than in the etanercept group in DP-gram measurements. In the same day, in 6000 Hz, 8000 Hz, 10000 Hz frequencies after 60 dB SPL ototoxicity was occured more clearly. We observed %10 ototoxicity in etanercept group and %56 ototoxicity in the control group. In the 21st day some of the ears which was affected cisplatin ototoxicity increasing SPL measurements were observed but there was no statistically significant difference. In the 7th day, ototoxicity was occured new in some of the ears and in some of them no difference was observed. CONCLUSION: A single dose etanercept before one day cisplatin administration decreas cisplatin ototoxicity in early period. This effect exits to the fore especially over 4500 Hz frequencies and 65 dB and over SPL. KEY WORDS: Etanercept, cisplatin, ototoxicity, DPOAE