Sıçanlarda sisplatin ototoksisitesinde timpanik tedavilerin koruyucu rolü
  1. Tez No: 691188
  2. Yazar: ZEYNEP GÜLESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF SOMDAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Sisplatin ototoksisitesinden korunmak için anti oksidan ajan olarak N-asetilsistein (NAC) ve deksametazonun transmastoid kullanımının sıçanlar üzerinde odyolojik ve histolojik sonuçlarını araştırmaktır. Materyal ve metot: Çalışmaya 17 adet sıçan dahil edildi. Sıçanlar 4 gruba ayrıldı. Sıçanlara herhangi bir enjeksiyon yapılmadan bazal Otoakustik emisyon (OAE) ve Evoked Response Audiometry (ERA) testleri yapıldı. OAE'de 2002, 2500, 3154, 4004, 5000, 6299, 7998 ve 10000 Hz frekansları arasında sinyal gürültü oranları ve ERA'da 50 dB 8000 Hz Tone-burst uyaranla yapılan ölçümde V. dalga amplitüdleri kaydedildi. Kontrol grubundaki sıçanlara enjeksiyon yapılmadı. Grup 1'deki sıçanlara üçer gün arayla üç kez 5mg/kg, toplam 15mg/kg sisplatin enjeksiyonu intraperitoneal olarak yapıldı. Grup 2 ve Grup 3'deki sıçanlara aynı protokolle, üçer gün arayla 3 kez 5mg/kg, toplam 15 mg /kg intraperitoneal sisplatin enjeksiyonu yapıldı; bu gruplardaki sıçanlara sisplatin enjeksiyonlarından 30 dakika önceve üçer gün arayla dört kez; Grup 2'dekilerin sağ kulağına NAC, sol kulağına serum fizyolojik (SF), Grup 3'dekilerin sağ kulağına deksametazon sol kulağına SF transmastoid olarak uygulandı. İlk ölçümden 15 gün sonra ERA ve OAE testleri tekrarlandı. Son odyolojik ölçümler tamamlandıktan 3 gün sonra sıçanlar sakrifiye edilerek temporal kemikleri histopatolojik değerlendirme için çıkarıldı. Her bir grupta ilk ve ikinci ölçümlerdeki sinyal gürültü oranları (SNR) ve V. dalga amplitüdleri karşılaştırıldı. Histopatolojik olarak gruplar arası korti organının bazal, medial, apex bölgeleri değerlendirildi ve iç saçlı hücre uzunluğu, dış saçlı hücre uzunluğu, stria vaskularis genişliği, reisner membran uzunluğu, baziller membran uzunluğu ve eni ,tektorial membran uzunluğu karşılaştırmaları yapıldı. Bulgular: OAE'de Grup 1 ikinci ölçümlerinde ilk ölçüme göre sağ kulakta 10000 Hz' de (p=, 049), sol kulakta 7998 ve 10000 Hz' de (p=,034, p=,030, sırasıyla) (SNR)'lerde anlamlı azalma izlendi. Grup 2 ilk ve ikinci SNR'ler arasında sağ kulakta anlamlı fark izlenmedi. Sol kulakta ise 6299 ve 10000 Hz' de istatiksel anlamlı düşüş gözlendi(p=,042, p=,027, sırasıyla). Grup 3 ikinci OAE ölçümlerinde ilk ölçüme göre (SNR)'lerde sağ kulakta 7998 ve 10000 Hz' de (p=,028, p=,028 sırasıyla), sol kulakta 7998 ve 10000 Hz' de istatiksel anlamlı düşüş gözlendi (p=,027, p=,028, sırasıyla). ERA testinde Grup 1'de sağ ve sol kulakta ikinci ölçümlerdeki V. dalga amplitüdlerinde birinci ölçüme göre anlamlı azalma saptandı (p=,019, p=,037 sırasıyla). Grup 2'deki sıçanların sağ kulaklarındaki V. dalga amplitüdlerinde iki ölçüm arasında anlamlı fark izlenmedi (p>0,05). Grup 2'deki sıçanların sol kulaklarındaki V. dalga amplitüdleri ise ikinci ölçümde ilk ölçüme göre anlamlı azaldı (p=,046). Grup3'deki sıçanların ikinci ölçümlerinde V. dalga amplitüdlerinde ilk ölçüme göre sağ kulakta düşüş görülse de istatiksel anlamlı fark izlenmedi (p>0,05), ancak sol kulaklarındaki azalma anlamlıydı (p=,046). Sonuç: OAE ölçümlerine göre transmatoid NAC uygulamasının sisplatin ototoksisitesinde koruyucu olduğu, SF ve deksametazonun ise koruyucu etki gösterdiği görüldü. ERA ölçümlerinde ise NAC ve deksametazon koruyucu etki gösterirken, SF uygulamasının ise koruyucu etki göstermediği görüldü. Histolojik değerlendirmelerde NAC daha çok olmak üzere, deksametazonun da sisplatinin yol açtığı hasardan koruyucu olduğu, SF uygulamasının ise koruyucu etki göstermediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: İnvestigate the audiological and histological results of transmastoid use of N-acetylcysteine and dexamethasone as antioxidant agents to avoid cisplatin ototoxicity. Material-method:17 rats were included in the study.Therats were divided into 4 groups. Basal Oto acoustic emission (OAE) and Evoked Response Audiometry (ERA) tests were measured with out any injection in rats. Signal-to-noise ratios between 2002, 2500, 3154, 4004, 5000, 6299, 7998 and 10000 Hz frequencies in OAE and V. wave amplitudes were recorded in the measurement made with 50 dB 8000 Hz Tone-burst stimulus in ERA. Therats in the control group were not injected. Therats in Group 1 were intraperitoneally injected with 5mg/kg, a total of 15mg/g, cisplatin three times with three days apart. Therats in Group 2 andGroup 3 were given cisplatin injections of 5mg/kg, a total of 15 mg/kg, 3 times at 3-day intervals, 30 minutes before the transmastoid injections. Rats in Group 2 were administered NAC in the right ear and saline (SF) in the left ear as transmastoid four times after cisplatin injection at three days intervals. Rats in Group 3 were administered dexametazon in the right ear and saline (SF) in the left ear as transmastoid four times after cisplatin injection at three days intervals. ERA and OAE tests were repeated 15 days after the first measurement. Histological evaluation was started three days after the audiological measurements were completed. Therats were sacrificed and the temporal bones were removed completely. Temporal bone and cohlea was removed for histopathological evaluation. The signal-to-noise ratios (SNR) and V. wave amplitudes in the first and second measurements were compared in each group.Basal, medial, and apex regions of the organ of Corti were evaluated histopathologically, and comparisons of inner hair cell length, outer hair cell length, stria vascularis width, Reisner's membrane length, basilar membrane length and width, and tectorial membrane length were made. Results:İn OAE, Group 1 had significant (SNR) values at 10000 Hz (p=,049) in the right ear and 7998 and 10000 Hz in the left ear (p=,034, p=,030, respectively) compared to the first measurement in Group 1 second measurements,decrease was observed.No significant difference was observed in the right ear between Group 2 first and second SNRs.In the left ear, statistically significant decreases were observed at 6299 and 10000 Hz (p=,042, p=,027, respectively). In Group 3 second OAE measurements, statistically significant decreases were observed in the right ear at 7998 and 10000 Hz (p=,028, p=,028, respectively) and 7998 and 10000 Hz in the left ear compared to the first measurement (p=,027, p=.028, respectively).In the ERA test, 5th wave amplitudes at 50dB at tone burst 8000 Hz were compared.In the ERA test, a significant decrease was found in the V. wave amplitudes in the second measurements in the right and left ears in Group 1 compared to the first measurement (p=,019, p=,037, respectively).In the ERA test, a significant decrease was found in the V. wave amplitudes in the second measurements in the right and left ears in Group 1 compared to the first measurement (p=,019, p=,037, respectively).There was no significant difference between the two measurements in the amplitudes of the V wave in the right ears of the rats in Group 2 (p>0.05). The amplitudes of the V wave in the left ears of the rats in Group 2 decreased significantly in the second measurement compared to the first measurement (p=,046). Although there was a decrease in V. wave amplitudes in the right ear in the second measurements of the rats in Group 3 compared to the first measurement, no statistically significant difference was observed (p>0.05), but the decrease in the left ears was significant (p=,046). Conclusion: Accordingto OAE measurements, NAC was found to be protective in ototoxicity, while SF and dexamethasone were not. In ERA measurements, NAC and dexamethasone were protective, while SF application was not protective. In histological evaluations, it was seen that dexamethasone, mostly NAC, showed a protective effect, while SF application did not show histological effect.