Arama kurtarma ve müdahale kurum çalışanlarının teknoloji tutumları ile bilgi teknolojilerini kullanma düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the technology attitudes and levels of use of information technologies of the employees of the search rescue and response institutions
  1. Tez No: 541648
  2. Yazar: AYŞE TAZEGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ŞAHİNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kamu Yönetimi, Science and Technology, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, AFAD ve İtfaiye kurum çalışanlarının teknoloji tutumları ile bilgi teknolojilerini kullanma düzeylerinin belirlenmesi ve bazı değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırma kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Adana ilinde AFAD ve İtfaiye kurumlarında görev yapmakta olan yöneticiler ve çalışanlar oluşturmaktadır. Tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu Adana ilinde AFAD ve İtfaiye kurumlarında görev yapan yöneticiler ve çalışanlara uygulanmıştır. Bu çalışmada personellerin demografik özelliklerinin belirlendiği“Demografik Bilgi Formu”, tutumlarının değerlendirildiği“Teknoloji Tutum Ölçeği”ve teknoloji kullanım düzeylerinin belirlendiği“Bilgi Teknolojilerini Kullanma Düzeyi Ölçeği”kullanılmıştır. Kişisel bilgi formu ile elde edilen nicel veriler, frekans ve yüzdeleri alınarak değerlendirilmiştir. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 16 programına girilerek analiz edilmiştir. Kullanılan ölçeklerin faktör yapısı, Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ile belirlenmiş, ardından Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile test edilmiştir. Cronbach Alpha katsayılarına, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) (0,798) ve Barlet's (0,0001) testine ilişkin hesaplamalara yer verilmiştir. Bu çalışma sonucunda elde edilen bulgular, bu ölçeklerin geçerli ve güvenilir olduğunu göstermiştir. Araştırma sonucunda çalışanların genelde müdahalede ve kurum içindeki diğer işlerde teknoloji kullanımına olumlu baktıkları ve teknoloji tutum düzeylerinin kullanım düzeylerinden yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca en az kullanım sağlanan teknolojiler 'Sayısal Harita Uygulamaları',“Afet Bilgi Sistemi”ve 'Coğrafi Bilgi Sistemleri' olarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde faktör analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of technology attitudes and levels of use of information technologies of employees of Disaster and Emergency Management Authority (AFAD) and fire department and to examine them according to some variables. This is a cross-sectional study. The universe of the study consists of managers and employees working in AFAD and fire department institutions in Adana. The relational screening model was used from the scanning models. The questionnaire form developed by the researcher was applied to managers and employees working in AFAD and İtfaiye institutions in Adana province. In this study,“Demographic Information Form”was used to determine the demographic characteristics of the personnel,“Technology Attitude Scale”was used to evaluate their attitudes and“Level of Using Information Technologies”was used to determine the level of technology. The quantitative data obtained by the personal information form was evaluated by taking their frequency and percentages. The data obtained from the scales were analyzed by entering SPSS 16 program. The factor structure of the scales used was determined by Exploratory Factor Analysis (EFA) and then tested with Confirmatory Factor Analysis (CFA). Cronbach Alpha coefficients, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) (0.798) and Barlet-s (0.0001) test are included. The results of this study showed that these scales were valid and reliable. As a result of the research, it was observed that the employees were generally positive about the use of technology at response and in the other works within the institution and the level of technology attitudes were higher than the levels of use. In addition, the least available technologies are“Digital Map Applications Sistem”,“Disaster Information System”and“Geographical Information Systems”. Factor analysis was used for statistical analysis.