Turkish foreign policy in Davutoğlu era: A critical assessment
Davutoğlu döneminde Türk dış politikası: Kritik bir değerlendirme
- Tez No: 541651
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN FUAT KEYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez arabuluculuk konseptini ve bu konseptin Türk dış politikasında nasıl uygulandığını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu tezde temel olarak ele alınan, Türkiye'nin arabuluculuk girişimlerinin ardındaki nedenler, arabuluculuk süreçlerinin ilerleyişi ve nihayetinde seçilmiş arabuluculuk davalarının sonlarında tecrübe edilen sonuçlardır. Bu süreçleri doğru bir şekilde ortaya koymak ve nesnel yorumlar yapmak için öncelikle uluslararası uyuşmazlık çözüm yöntemleri tanımlanmıştır. İkinci olarak, teorik ve tarihsel geçmişlerini alarak, diğer yöntemler ile“arabuluculuk”arasındaki benzerlikler ve farklılıklar netleştirilmiştir. Üçüncü olarak,“arabuluculuk”uygulamasının dış politika yaklaşımlarına uygulanması dikkate alınmış ve Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan arabuluculuk bileşenleri gösterilmiştir. Dördüncü olarak, Türkiye'nin arabuluculuğunun nedenleri göz önünde bulundurulurken, Türkiye'nin bu bileşenleri, özellikle İsrail-Suriye ve ABD-İran arasındaki arabuluculuk davalarında ne kadar benimseyebildiği tartışılmaktadır. Sonuç olarak, bu bileşenlere ek olarak, seçilen arabuluculuk süreçleri üzerindeki diğer iç ve dış değişkenlerin etkileri, bu arabuluculuk girişimlerinin gerekçeleri ve sonuçları için daha makul açıklamalar sağlamak amacıyla dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the concept of mediation and how it is implemented on Turkish foreign policy. What mainly considered in this thesis are the motives behind Turkey's mediation attempts, the progress of mediation processes and finally the consequences that had been experienced in the ends of selected mediation cases. In order to figure out these processes correctly and to make objective interpretations, first, international conflict resolution methods have been defined. Secondly, by taking its theoretical and historical backgrounds, the similarities and differences of 'mediation' among the other methods have been clarified. Thirdly, the implementation of 'mediation' to foreign policy approaches is taken into consideration and the components of mediation which are published by the United Nations are demonstrated. Fourthly, while taking the motives of Turkey's mediation into consideration, it is debated that to what extent Turkey could adopt these components to the mediation cases in which Turkey have participated particularly in between Israel – Syria and the US – Iran. In the end, in addition to these components, impacts of the other internal and external variables on the selected mediation processes are taken into account in order to provide more reasonable explanations for both the reasons and consequences of these mediation attempts.